Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Szczecina

Szczecin jest stolicą województwa zachodniopomorskiego. Leży nad rzeką Odrą i jeziorem Dąbie, ok. 65 km od wybrzeża Morza Bałtyckiego. Jest miastem portowym – znajduje się tu port rzeczny i morski, posiadający łączność z Bałtykiem poprzez port w Świnoujściu. Stanowi ważny węzeł drogowy i kolejowy. Przebiega tędy autostrada A6 oraz droga międzynarodowa E65 ze Świnoujścia do Jakuszyc oraz 7 linii kolejowych, m.in. do Warszawy, Berlina i Hamburga. Szczecin jest również ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym. Znajduje się tu Szkoła Morska, Uniwersytet Szczeciński i Uniwersytet Medyczny. Szczecin posiada lotnisko, zlokalizowane ok. 33 km od centrum miasta.

Podział administracyjny

Podstawową jednostką administracyjną Szczecina jest osiedle. Miasto jest podzielone na 37 osiedli, które są zgrupowane w czterech dzielnicach: Śródmieście, Północ, Prawobrzeże, Zachód. Dzielnice nie stanowią odrębnych jednostek samorządowych. Służą usprawnieniu zarządzania miastem, np. w kwestii zarządzania przestrzenią.

Transport miejski

Po Szczecinie można poruszać się tramwajami i autobusami. Linie autobusowe dzielą się na dzienne, nocne i pospieszne. Numery linii nocnych zaczynają się od cyfry 500. Linie pospieszne oznaczone są literami. Nie funkcjonują tramwaje nocne. Bilety można kupić w kioskach, automatach umieszczonych w autobusach, u kierowców, w kioskach, punktach sprzedaży i przez telefon komórkowy. Turyści mogą skorzystać ze Szczecińskiej Karty Turystycznej upoważniającej do przejazdu wszystkimi środkami komunikacji dziennej i nocnej. Można ją nabyć w biurach informacji turystycznej. Więcej informacji na temat komunikacji miejskiej w Szczecinie znajduje się na stronie: www.zditm.szczecin.pl.

Samochodem po Szczecinie

W Szczecinie największe korki tworzą się zazwyczaj na ul. Piłsudskiego, Krasińskiego, al. Wojska Polskiego i al. Wyzwolenia. W mieście zainstalowano specjalne tablice informujące kierowców o korkach, wypadkach, zamkniętych trasach i aktualnym czasie dojazdu do różnych punktów miasta.

W Szczecinie obowiązuje strefa płatnego parkowania. Dzieli się ona na dwie podstrefy: A i B. Opłaty obowiązują w godzinach 08.00 – 17.00, od poniedziałku do piątku. Taryfa w strefie A jest wyższa niż w strefie B. Za postój można zapłacić gotówką w parkometrach oraz za pomocą Karty Strefowej. Karta umożliwia bezgotówkowe opłacenie parkowania oraz zakup biletów komunikacji miejskiej przez automaty biletowe. Wydają ją kasy SPP. Informacje na temat strefy parkowania wraz z mapą i aktualnymi stawkami można znaleźć na stronie: www.spp.szczecin.pl.

Dworce kolejowe i autobusowe

Przez Szczecin przechodzi 7 linii kolejowych obsługujących połączenia krajowe i międzynarodowe.  Na terenie miasta znajduje się 8 dworców i przystanków kolejowych: Szczecin Główny, Szczecin Dąbie, Szczecin Gumieńce, Port Centralny, Podjuchy, Załom, Zdroje, Zdunowo.

Dworzec Główny PKP znajduje się przy ul. Kolumba 1, na osiedlu Nowe Miasto. Można się do niego dostać autobusami dziennymi i nocnymi oraz tramwajami. Jest najważniejszym dworcem kolejowym szczecina. Odchodzą z niego bezpośrednie pociągi do Berlina, Hamburga, Drezna, Lubeki i Pragi oraz najważniejszych polskich miast. Ciekawostką jest, znajdujący się pod dworcem, największy w Polsce schron cywilny z II wojny światowej, udostępniony do zwiedzania.

Dworzec Szczecin Dąbie znajduje się w dzielnicy Prawobrzeże, przy ul. Stacyjnej. Odchodzą z niego pociągi osobowe, pospieszne i Intercity w kierunku Świnoujścia, Stargardu, Gdańska, Poznania i Bydgoszczy. Do dworca można dojechać autobusami dziennymi i nocnymi.

Stacja Szczecin Gumieńce położona jest przy ul. Cukrowej. Znajduje się na niej kolejowe przejście graniczne z Niemcami. Obsługuje ona głównie połączenia krótkobieżne do miejscowości an terenie Niemiec. Zatrzymuje się tu także pociąg Intercity do Amsterdamu. Do stacji można dostać się autobusami dziennymi i nocnymi.

 Na stacji Szczecin Podjuchy przy ul. Metalowej zatrzymują się pociągi w kierunku Zielonej Góry i Gryfina, a na stacjach Załom, Zdroje i Zdunowo lokalne pociągi osobowe. Dworzec Port Centralny pełni funkcję dworca towarowego i częściowo osobowego. Do stacji tych kursują autobusy miejskie.

Dworzec Główny PKS znajduje się przy pl. Grodnickim 1, niedaleko dworca PKP. Dostępne są tu połączenia z ważniejszymi miastami Polski północno – wschodniej: Stargardem Szczecińskim, Gryficami, Drawskiem Pomorskim, Bydgoszczą, Toruniem, Piłą oraz Łodzią, Kielcami i Zieloną Górą. Dworzec obsługuje również linie podmiejskie.

Atrakcje turystyczne

Najbardziej rozpoznawalnymi zabytkami Szczecina są: renesansowy Zamek Książąt Pomorskich – historyczna siedziba rodu Gryfitów, katedra św. Jakuba i Wały Chrobrego – zespół tarasów widokowych ciągnących się wzdłuż Odry, z których można podziwiać m.in. szczeciński port. Na Starym Mieście zachowały się fragmenty obwarowań miejskich, Baszta Siedmiu Płaszczy oraz dawne bramy miejskie: Królewska i Portowa. Do cennych zabytków należy budynek Ratusza Staromiejskiego na Rynku Siennym oraz pałace: pod Globusem, Pod Głowami i Pałac Sejmu Stanów Pomorskich. Warto odwiedzić Muzeum Morskie (Narodowe), mieszczące się w okazałym, modernistyczno – secesyjnym gmachu przy Wałach Chrobrego. Atrakcją są regularne rejsy wodolotem do Świnoujścia. Można także zwiedzić fabrykę wódki Starka oraz piwnice, w których jest przechowywana. W Szczecinie znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej.

Wyznaczanie trasy