Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Szczecinie

Podstawowe informacje 
 
Szczecin jest stolicą i największym miastem województwa zachodniopomorskiego. Leży nad Odrą  oraz nad jeziorem Dąbie. Powierzchnia Szczecina daje mu 3. miejsce pod względem  zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódme pod względem liczby ludności ( 408 105 mieszkańców).
 
Szczecin, położony blisko Morza Bałtyckiego (65 km) jest głównym ośrodkiem gospodarczym regionu. W mieście jest port morski, stocznie remontowe, jachtowe oraz żeglugi morskiej. 
 
Historia miasta
 
Historia Szczecina sięga już  VII-VI wieku p.n.e., kiedy to na tym terenie istniała osada z okresu kultury łużyckiej. Udokumentowane źródła historii twierdzą, iż historia zasiedlenia tych okolic może sięgać  blisko 1850 lat. W czasach antycznych w okolicach Szczecina istniała miejscowość o nazwie Susudata. Najstarsza osada grodowa w Szczecinie ma metrykę plemienną sięgającą końca VIII wieku. Książęta słowiańscy w IX wieku zbudowali gród otoczony fosą u którego podnóża rozwinęła się osada handlowo-rybacka. Pomorze wraz ze Szczecinem zostało włączone do Polski przez Mieszka I w 967 r. W XII wieku Szczecin wraz z całym Pomorzem Zachodnim stał się częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego.
 
W 1243 r. Szczecin uzyskał prawa miejskie od księcia Barnima I. Z czasem miasto zaczęło się poszerzać o kolejne dzielnice. W XIII wieku Szczecin stał się miastem hanzeatyckim, co pozytywnie wpłynęło na rozwój miasta. W XVI wieku miasto było stolicą Księstwa szczecińskiego. Najazd Szwedów i działania wojenne z XVII wieku znacznie osłabiły Szczecin i przyczyniły się do upadku gospodarczego. Szczecin był także zajmowany przez Rosjan podczas wojny siedmioletniej oraz Francuzów (1806-1813). W XIX wieku miasto uzyskało połączenie kolejowe z Berlinem, dzięki czemu zaczął rozwijać się przemysł. Rozbudowa miasta nastąpiła za czasów urzędowania burmistrza Hermanna Hakera, który zdecydował o zburzeniu obwarowań. Obecnie nazywane Wałami Chrobrego, tarasy widokowe nosiły dawniej nazwę na cześć właśnie burmiastrza Hakena. Od 15 października 1939 roku zostało utworzone Wielkie Miasto Szczecin, gdzie były zlokalizowane m.in obozy pracy przymusowej. 
 
Miasto w wyniku działań wojennych i nalotów bombowych zostało w większości zburzone. W kwietniu 1945 roku Szczecin został zdobyty przez Armię Czerwoną i z czasem władza została przekazana Polakom. 
 
W Szczecinie miały miejsce ważne wydarzenia z dziejów historii najnowszej, gdyż to właśnie w tym mieście odbywały się strajki demonstracyjne w grudniu 1970 i sierpniu 1980, a w efekcie także i w Szczecinie podpisano porozumienia sierpniowe. 
Miasto to od 1999 roku jest główną kwaterą Wielonarodowego Korpusu Północno Wschodniego sił NATO. 
 
Atrakcje miasta
 
Obecnie Szczecin jest miastem bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów, którzy mogą oglądać liczne obiekty wpisane na listę zabytków. Spacer po Starym Mieście czy Wałami Chrobrego to nie jedyne atrakcje. Idąc Wałami można podziwiać budynki wzniesione w stylu historyzmu, secesji czy modernizmu. Miłośnicy antyku ucieszą się na widok fontann i rzeźb nawiązujących do tego okresu. Wśród obiektów, które koniecznie trzeba zobaczyć są: Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, gmach Akademii Morskiej w Szczecinie i Gmach Urzędu Wojewódzkiego. Zachwyci nas także dawna siedziba książąt, czyli Zamek Książąt Pomorskich. Na trasie naszego spaceru z pewnością znajdą się także pozostałości umocnień miejskich, czyli Baszta Siedmiu Płaszczy lub bogato zdobione Brama Portowa i Brama Królewska.
 
Szczecin to także miasto przywiązujące dużą wagę do rozwoju duchowego, działają tu opera i operetka, liczne teatry, muzea i ośrodki kultury. 
 
Z obiektów sakralnych na uwagę zasługuje bazylika św. Jakuba oraz kościoły pw.: św. Jana Ewangelisty, św. Piotra i św. Pawła oraz św. Jana Chrzciciela. Szczecin jest także siedzibą kurii arcybiskupiej. 
 
W Szczecinie co roku organizowane są liczne imprezy, festivale, dlatego zanim zdecydujemy się na wyjazd czy urlop w Szczecinie warto spojrzeć, czy nie chcemy uczestniczyć w jakimś festiwalu. W czerwcu w Szczecinie są organizowane Dni Morza, w lipcu Jarmark Jakubowy, niezwykłym przeżyciem może być zobaczenie pokazów z Międzynarodowego Festiwalu Ogni Sztucznych Pyromagic, który odbywa się w sierpniu.  
Popularne miasta: