Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Szczecin - pogoda i klimat

Urokliwa okolica Szczecina jest najczęściej pod wpływem mas powietrza polarnomorskiego znad północnego Atlantyku, które  charakteryzują się dużą wilgotnością, przez co latem możemy zaobserwować wzrost zachmurzenia i ilości opadów atmosferycznych; zimą natomiast jest to związane z ociepleniem i dużym zachmurzeniem. Masy te najczęściej zalegają latem i jesienią.

W Szczecine rzadziej napływaja masy powietrza polarnokontynentalnego z Europy Wschodniej i z Azji. Obecność tego powietrza obserwuje się najczęściej zimą i wiosną. Charakteryzuje sie ono małą zawartością pary wodnej. Podczas jego zalegania wiosną występują liczne przymrozki, zimy są mroźne i słoneczne. Do Szczecina znacznie rzadziej napływa powietrze arktyczne – przynosi ono pogodę bardzo zmienną, ze znacznymi zmianami temperatury i wiosenne przymrozki. Powietrze zwrotnikowe występuje w tej okolicy najrzadziej, a jego wystepowanie jest równoznaczne z  okresami gwałtownego ocieplenia, pojawiającego się niekiedy zimą oraz sporadycznie latem.

Średnia prędkość wiatru wynosi ok. 3,3 m/s. Dominują wiatry zachodnie (W) i południowo-zachodnie (SW).

Położenie Szczecina nad dużymi zbiornikami wodnymi tj.: Zalewem Szczecińskim, jeziorem Miedwie i doliną Odry powoduje wzrost wilgotności powietrza na tych obszarach. Średnia wilgotność względna powietrza wynosi 80%, najwyższa – 88%, która występuje w listopadzie, grudniu i styczniu, a najmniejsza ok. 72% w kwietniu i maju.

Jesli planujemy urlop w Szczecinie to najlepiej w lipcu, gdyż jest on najcieplejszym miesiącem z temperaturą od 15,8 °C do 20,3 °C. Najzimniejszy jest styczeń, wtedy też temperatura wynosi od -4,1 °C do 2,6°C.

Średnia temperatura powietrza w Szczecinie waha się w granicach od 8 do 8,4 °C. Temperatura powietrza poniżej 0 °C występuje przeciętnie w ciągu 86 dni w roku, najczęściej w styczniu i w lutym.

Średnia roczna suma opadów wynosi 537 mm, średnia suma opadów w półroczu chłodnym 225 mm, a w półroczu ciepłym 350 mm. Średnio w ciągu roku występuje 167 dni z opadami.

W Szczecinie niestety jest duża liczba dni pochmurnych, co wynika z położenia na szlaku przemieszczania się układów cyklonalnych znad Atlantyku, dlatego na wycieczkę do tego miasta koniecznie trzeba zabrać parasol albo pelerynę. Największe średnie zachmurzenie jest w miesiącach: listopad, grudzień i styczeń, wtedy tez przeważają chmury warstwowe. Słoneczne i raczej bezchmurne są maj i sierpień.  

Popularne miasta: