Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Szczecin - zabytki i atrakcje

Szczecin to miasto o bogatej historii, zatem przyjeżdżając do niego nawet na krótki urlop czy w celach biznesowych należy tak zorganizować sobie czas, aby zobaczyć  najwspanialsze zabytki tego miasta. W Szczecinie znajduje sie 270 zabytków nieruchomych, a samo miasto znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

Swoje zwiedzanie rozpocznijmy od Wałów Chrobrego, gdyż akurat w ich pobliżu są zlokalizowane najciekawsze architektonicznie obiekty w Szczecinie. Wały Chrobrego, kiedyś nazywane tarasami Hakena, bo to właśnie burmistrz o takim nazwisku był inicjatorem ich budow,  są wyjątkowym założeniem architektonicznym. Zostały zaprojektowane i wzniesione według koncepcji Wilhelma Meyera-Schwartau w latach 1902-1921.

Wjeżdżając do miasta ze wschodniej strony możemy zobaczyć je, a wraz z nimi Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie, Zamek Książąt Pomorskich i katedrę pw. św. Jakuba. 

Na Wałach Chrobrego odbywają się imprezy między innymi Dni Morza czy Zlot Żaglowców.

Budowle postawione na Wałach są  w stylu historyzmu, nawiązują do baroku, północnoniemieckiego manieryzmu. Muzeum Morskie i Teatr Współczesny zbudowano w stylu secesji i modernizmu. Miłośnicy antyku będą zadowoleni, gdyż na Wałach można podziwiać przepiękne fontanny i rzeźby nawiązujące do kultury starożytnego Egiptu czy Rzymu, wykonane przez mistrzów niemieckich.

Nad miastem króluje renesansowy zamek Książąt Pomorskich, czyli dawna siedziba rodu Gryfitów, rządzących Pomeranią. Obecny budynek jest drugą budowlą zamkową, gdyż pierwotny, wybudowany w XII w. był zniszczony podczas wojny. Zabytki przeszłości w postaci królewskich klejnotów czy ubiorów można podziwiać w szczecińskim Muzeum Narodowym. 

Zamek Książąt Pomorskich teraz pełni funkcje ośrodka kultury: odbywają się w nim wystawy oraz festivale czy koncerty np. Wiosenne Koncerty Gitarowe czy Międzynarodowy Festiwal Chóralny.  Historie miasta i dawnych właścicieli zamieszkujących budynek można poznać zwiedzając Muzeum Zamku Książąt Pomorskich. 

Symbolem miasta i pozostalościa po dawnych wałach obronnych jest Brama Siedmiu Płaszczy, zostala ona wzniesiono  w połowie XIV w. w pobliżu Bramy Panieńskiej. Była ona strażnicąi więzieniem. Od XVIII w. mieściła się w niej lodownia i stajnie. Baszta została zburzona w czasie II wojny światowej, a odbudowano ją w latach 70. XX w. zgodnie z jej pierwotnym średniowiecznym wyglądem. 

Zwiedzając Szczecin należy wstąpić na Stare Miasto, gdzie można podziwiać główny plac staromiejski w formie rynku, czyli Rynek Sienny. Średniowieczny rynek, a później także zbudowany ratusz były centrum miasta. Z czasem ratusz przebudowano w stylu barokowym i wkoło niego także powstawały w tym stylu kamienice. Ratusz, tak jak wiekszość budynków, był zburzony podczas wojny i potem odbudowany. 

Zabytkiem, czasem niezauważanym przez turystów, jest kamienica Loitzów, a z całą pewnością zasługuje na tytuł jednego  z piękniejszych zabytków Szczecina. Jest ona położona trochę na uboczu. Została wybudowana w połowie XVI w.,tj. w latach 1539 - 47. 

Wśród zabytkowych obiektów sakralnych na uwagę zasługuje gotycki kościół z XIII wieku - Bazylika pw. św. Jakuba oraz najstarszy kościół w Szczecinie, czyli pw. Piotra i Pawła. 

Budynkiem, kóry może znaleźć się na trasie naszego zwiedzania jest Pałac pod Głowami z końca XVIII wieku.Obecnie w części zachodniej mieści się Klub 13 Muz (założony przez Gałczyńskiego podczas jego krótkiego szczecińskiego epizodu), natomiast w części wschodniej – Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Wspomniane zabytki, to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekaja na nas w Szczecinie. 

W Szczecinie można także zwiedzić jedno z wielu muzeów, m.in Muzeum Techniki i Komunikacji, a w nim są interesujące ekspozycje dawnych samochodów, autobusów czy tramwai. Wypoczynek w stolicy województwa Zachodniopomorskiego na pewno będzie obfitował w wiele niezapomnianych wrażen.

Popularne miasta: