Mapa Stambułu
Informacje ogólne i położenie
Stambuł to największe miasto Turcji. Położone jest nad morzem Marmara, po obu stronach cieśniny Bosfor pomiędzy Morzem Śródziemnym a Morzem Czarnym. Geograficznie znajduje się w Europie i Azji.
To jedno z największych miast świata, zamieszkiwane przez ponad 11 milionów ludzi. Podzielone jest na 31 dzielnic i pełni rolę stolicy prowincji Istanbul. To ważny ośrodek przemysłowy, finansowy, handlowy i kulturalny Turcji.
Podróż samochodem
Przez Stambuł przebiegają ważne trasy europejskie E5, E90 oraz autostrada transeuropejska, które łączą Turcję z Europą. Podróż wymaga pokonania cieśniny mostem. Przejazd każdym z nich jest płatny – około 5 TL. Z miasta prowadzą również autostrady do Ankary i Edine. Są drogami płatnymi – odpowiednio 14-16 i 6-8 TL. Wokół Stambułu prowadzi wygodna droga szybkiego ruchu.
Nawierzchnia dróg w mieście utrzymana jest w raczej dobrym stanie. Problemem jest jednak bardzo natężony ruch, częste zatory, brawurowi kierowcy, bardzo mało miejsc parkingowych (także na płatnych i strzeżonych parkingach) oraz cena paliwa. W Turcji litr benzyny kosztuje 4,5-4,8 TL.
Ruch w mieście wspomagają cztery autostrady – O-1, O-2, O-3 i O-4. Warszawę i Stambuł dzieli ok. 2 tysiące kilometrów.
Podróż pociągiem
Dwa główne dworce kolejowe to Sirkeci (w europejskiej części Stambułu) oraz Haydarpasa (w azjatyckiej części miasta). Najczęściej uczęszczaną trasą jest połączenie Ankara-Stambuł, które można uznać za wygodne oraz tanie.
Sieć innych połączeń nie jest zbyt rozbudowana, ale warto skorzystać z kolei podmiejskiej, która funkcjonuje w obydwu częściach Stambułu. Koszt podróży w większości przypadków jest niewielki, jednak wiąże się z długim czasem przejazdu.
Podróż minibusami i taksówkami
W całym Stambule niezwykle popularne są tzw. dolmusze, czyli małe autobusy i busy kursujące wewnątrz miasta oraz poza jego granice (zazwyczaj do kilkudziesięciu kilometrów). Nie mają stałych rozkładów jazdy – zatrzymują się na przystankach lub na trasie (wystarczy machnąć ręką). To bardzo tani środek transportu. Wewnątrz Stambułu to zazwyczaj wydatek 1-2 TL i do 5 Tl poza jego granice. Taksówki są zdecydowanie bardziej komfortowe, ale także droższe. W pojazdach zainstalowane są taksometry. Nocą obowiązuje podwójna stawka.
Komunikacja miejska
W Stambule działają trzy linie metra, ale wyłącznie w europejskiej części. Jedna z nich stanowi bezpośrednie połączenie z największym międzynarodowym lotniskiem w okolicy Ataturk. Komunikację miejską wspomagają również wszechobecne autobusy oraz tzw. szybkie autobusy (mające swoje wydzielone pasy drogi).
W mieście działa także komunikacja tramwajowa, która nie jest jednak bardzo rozbudowana. To kilka linii kursujących po 4 trasach. Więcej połączeń dostępnych jest w europejskiej części. Tabor jest bardzo różny – od tramwajów bardzo starych do nowoczesnych. Za część komunikacji miejskiej można również uznać kolej linowo-terenową.
Przy dłuższym pobycie warto zaopatrzyć się w karty Akbil lub Instanbulkart, które doładować można w specjalnych punkach dostępnych w całym mieście.
Podróż promem lub łodzią
Dużą rolę odgrywa transport wodny. Promami i mniejszymi łodziami poruszać można się między europejską i azjatycką częścią miasta. Kurs nie powinien kosztować więcej, niż 1-2 TL.
Podróż samolotem
W pobliżu Stambułu znajduje się największe międzynarodowe lotnisko w kraju. Port lotniczy Stambuł-Ataturk położony jest 15 kilometrów na południowy wschód od centrum miasta. Rocznie korzysta z niego ok. 37 milionów pasażerów. Obsługuje loty lokalne i międzynarodowe (w tym Turkish Airlines do Warszawy).
Drugie lotnisko obsługujące Stambuł to Sabiha Gokcen, obsługujące ok. 13 milionów pasażerów rocznie. Oferuje także loty lokalne. Transport lotniczy pomiędzy tureckimi miastami nie jest najtańszym sposobem poruszania się, ale zdarzają się promocje. Np. 30-40 TL, zamiast 70-100 TL na długiej trasie.
Atrakcje turystyczne
W Stambule wiele jest miejsc, które każdy turysta powinien odwiedzić. Wśród nich m.in. Hagia Sofia – Kościół Mądrości Bożej, przerobiony na meczet, a dziś siedziba muzeum, Błękitny Meczet z XVII wieku – największa świątynia w mieście czy Pałac Topkapi – dawna siedziba sułtanów.
Odwiedzić warto również Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej, Muzeum Archeologiczne, zabytkowe kościoły chrześcijańskie czy popularny Kryty Bazar – malownicze targowisko miejskie. W Stambule mieści się także niezwykła instytucja – Muzeum Adama Mickiewicza, które ma swoją siedzibę w domu, w którym wieszcz przez jakiś czas mieszkał i gdzie zmarł.