Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Stambule

Podstawowe informacje
Stambuł to największe tureckie miasto, zamieszkiwane przez ponad 13 milionów ludzi. Metropolia usytuowana jest na wybrzeżu Morza Marmara i Morza Czarnego, na styku europejskiej i azjatyckiej części Turcji. Teren miasta przecina cieśnina Bosfor oraz zatoka Złoty Róg. Stambuł pełni funkcję kulturalnego i gospodarczego centrum Turcji. Jest siedzibą giełdy papierów wartościowych, a także licznych instytucji nauki i finansów.

Historia miasta
Stambuł to miasto, które na przełomie starej i nowej ery odgrywało jedną z najważniejszych ról w historii Euroazji. Dzieje metropolii sięgają VII wieku p. n. e., kiedy na tych terenach podstawy cywilizacji zaczęli tworzyć Grecy, wyparci następnie przez Persów. Pierwszą nazwą miasta było Bizancjum. W V stuleciu p. n. e. należało ono do Greków, po upadku Grecji weszło natomiast w skład Cesarstwa Rzymskiego. W IV wieku metropolia została przemianowana na Konstantynopol na cześć cesarza Konstantyna Wielkiego. W V wieku miasto zyskało status stolicy Wschodniego Cesarstwa. W tym okresie cesarz Justynian wybudował tu słynną świątynię Hagia Sophia.

W 1054 roku Konstantynopol został najważniejszym ośrodkiem kościoła prawosławnego. W 1204 roku metropolię zdobyli krzyżowcy, czyniąc z niej stolicę Cesarstwa Łacińskiego. W 1495 roku Konstantynopol podbili Turcy pod wodzą Mehmeda II. W XVI stuleciu miasto uczyniono stolicą Imperium Osmańskiego.

W 1930 roku stolica Turcji została przeniesiona do Ankary, a nazwę Konstantynopola zmieniono na Stambuł, czyli „miasto”.

Atrakcje turystyczne
Stambuł jest olbrzymią metropolią, która w pierwszych wiekach chrześcijaństwa stanowiła jedno z najważniejszych europejskich ośrodków władzy i religii. Miasto zawsze znajdowało się na pograniczu Wschodu i Zachodu, co odcisnęło widoczne piętno na jego architekturze i klimacie. Stambuł może pochwalić się prawdziwymi perłami budownictwa, czyli słynną świątynią Hagia Sophia i Błękitnym Meczetem. Ponadto mieszczą się tu setki wspaniałych świątyni, pałaców sułtańskich i budowli osmańskich.

Oprócz walorów historycznych Stambuł posiada również wszystkie uroki olbrzymiej metropolii. Tętni życiem kulturalnym i rozrywkowym. W mieście działają liczne kina, teatry, restauracje; odbywają się festiwale muzyczne oraz imprezy artystyczne (np. Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Biennale w Stambule).

Popularne miasta: