Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Port lotniczy Stambuł-Atatürk (IST)

Informacje ogólne i położenie

Port lotniczy Stambuł-Ataturk to największe międzynarodowe lotnisko w Turcji, położone 15 kilometrów na południowy wschód od centrum Stambułu. Rocznie korzysta z niego ok. 37 milionów pasażerów.

Obsługuje takie linie lotnicze jak Turkish Airlines (największa liczba połączeń lokalnych i międzynarodowych, w tym do Warszawy), Atlasjet, Blue Wings, Lufthansa, Onur Air.

Terminale

Lotnisko Stambuł-Ataturk składa się z dwóch terminali – krajowego (terminal 1) oraz międzynarodowego (terminal 2). Dodatkowo każdy z nich podzielony jest na strefy odlotów i przylotów.

Terminal 1

To terminal krajowy. W strefie przylotów znajdują się m.in. lokal gastronomiczny, punkt medyczny, bankomaty, wypożyczalnia samochodów, sklep wielobranżowy oraz toalety (w tym dla osób niepełnosprawnych). Strefa odlotów ma do zaoferowania kilka lokali gastronomicznych (restauracje i kawiarnie), pocztę, bankomaty oraz toalety.

Terminal 2

Obsługiwane są tu połączenia międzynarodowe. W strefie przylotów mieszczą się 4 lokale gastronomiczne (restauracje i kawiarnie), sklepy, punkt medyczny, bank, kantor, poczta, bankomaty, wypożyczalnie samochodów oraz toalety (także dla niepełnosprawnych). Strefa odlotów to m.in. ok. 30 lokali gastronomicznych (kawiarnie, restauracje, bary), sklepy wolnocłowe, oddział banku, kantor, poczta, bankomaty i toalety (w tym dla niepełnosprawnych i rodziców z małymi dziećmi).

Parking

Do dyspozycji podróżnych jest zadaszony parking wielopoziomowy oraz miejsca postojowe na wolnym powietrzu. W pierwszym przypadku parkowanie do 1 godziny kosztuje 10 TL, do 3 godzin – 13 TL, do 12 godzin – 24 TL, a cała doba – 32 TL. Na odkrytym parkingu parkowanie przez godzinę kosztuje 7,5 TL, do 3 godzin – 10 TL, 12 godzin – 17 TL, doba – 24 TL, a cały miesiąc – 166 TL.

Warto wcześniej zarezerwować miejsce postojowe na określone czas. Pozwala to na spore oszczędności. Dzięki temu parkowanie do 4 dni kosztuje 90 TL, 1 tydzień – 150 TL, 2 tygodnie – 200 TL, a miesiąc – 220 TL.

Transport na lotnisko

Do portu lotniczego Ataturk dotrzeć można trasą europejską E80 lub drogą międzynarodową D-100. Lotnisko znajduje się 15 kilometrów na południowy wschód od centrum Stambułu.

Można także skorzystać z kolejki miejskiej Stambuł LRT (połączenie metra z szybkim tramwajem), która kursuje z przedmieść, przez centrum, aż na lotnisko. Czas przejazdu to 30-35 minut.

Transport autobusowy obsługiwany jest przez pojazdy komunikacji miejskiej (są bardzo tanie, ale także bardzo powolne) lub firmę Havatas – specjalny autobus na lotnisko.

A
B

Lotniska

routes

Lotniska