Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Stambuł - zabytki i atrakcje

Zabytki
Stambuł jest miastem o wielowiekowej tradycji, dawną siedzibą cesarzy Bizancjum, a także najważniejszą turecką metropolią. Miłośnicy zabytków i historii z pewnością nie zawiodą się zatem, odwiedzając Stambuł. Dzielnicą o szczególnej wartości jest Sultanahmed, gdzie mieszczą się Hagia Sophia i Błękitny Meczet. Pierwsza z wymienionych budowli uchodzi za najdoskonalsze dzieło architektury pierwszego tysiąclecia naszej ery. Pierwotnie była to świątynia chrześcijańska, wzniesiona przez cesarza Justyniana I w VI wieku. Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków Hagia Sophia została przekształcona w meczet, a od 1935 roku pełni funkcję muzeum.

Błękitny Meczet to z kolei budowla wzniesiona w XVII wieku, będąca najbardziej okazałą świątynią muzułmańską w Turcji. Możemy tu podziwiać mistrzowsko wykonane detale tego budynku: kopuły, krużganki i kolumny. Ponadto w Stambule znajdziemy wiele innych zabytkowych meczetów i kościołów.

Do najważniejszych historycznych zabudowań Stambułu należą również sułtańskie pałace. Najbardziej znanym jest Pałac Topkapi, wzniesiony w połowie XV wieku. Od miasta budowlę oddziela monumentalna Brama Imperialna. W środku mieszczą się trzy dziedzińce, a w Sali Tronowej można podziwiać muzułmańskie relikwie. W pałacu znajdują się również komnaty dawnego haremu sułtana.

Ciekawe miejsca
Do ciekawych miejsc w Stambule należą liczne muzea. Wśród nich można wymienić Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej, Muzeum Morskie, Muzeum Archeologiczne, a także obiekt poświęcony naszemu narodowemu wieszczowi – Muzeum Adama Mickiewicza. Jak wiadomo bowiem, poeta zmarł właśnie w Stambule w 1855 roku.

Na placach i ulicach miasta znajdują się liczne pomniki i statuy, np. Obelisk Teodozjusza, Kolumna Wężowa czy Kolumna Konstantyna. Do ciekawszych obiektów należą również orientalne bazary (Kryty Bazar, Bazar Egipski), starożytne akwedukty oraz mury lądowe z licznymi wieżami.

Atrakcje turystyczne
Pobyt w Stambule dostarcza mnóstwa atrakcji turystycznych. Miasto może poszczycić się niezwykle malowniczym położeniem, tuż nad Morzem Czarnym i Morzem Marmara. Stambuł przecina cieśnina Bosfor, której widokiem przy odrobinie szczęścia możemy się napawać z okien hotelowego pokoju. Ponadto dumą miasta jest Most Bosforski łączący Europę z Azją. Nie lada atrakcją może być rejs na Wyspy Książęce na Morzu Marmara.

Popularne miasta: