Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Sri Lanki

Informacje ogólne i położenie

Sri Lanka to państwo położone w Azji Południowej, znajduje się na wyspie Cejlon (taką też nazwę nosiło przez wiele lat), a w jego skład wchodzą także przybrzeżne wyspy. Kraj oddzielony jest od Półwyspu Indyjskiego cieśniną Palk i zatoką Mannar. Od wschodu Sri Lankę oblewają wody Zatoki Bengalskiej, a od południa - Oceanu Indyjskiego. Stolicą jest Sri Dźajawardanapura Kotte.

Inne duże miasta Sri Lanki to m.in. Kolombo, Dehiwala czy Moratuwa. Państwo podzielone jest na 25 dystryktów i 9 prowincji. Zamieszkiwane jest przez ponad 20 milionów ludzi, z których większość (70 proc.) to wyznawcy buddyzmu. Obowiązującą walutą jest rupia lankijska.

Podróż samochodem

Należy zachować szczególną ostrożność ze względu na odmienny ruch – w Sri Lance obowiązuje lewostronny. Drogi w kraju są w większości utwardzane i w miarę wygodne. W sumie jest ich ok. 12 tysięcy kilometrów oraz niecałe 150 km dróg szybkiego ruchu. Większość z nich prowadzi do Kolombo i wokół niego. Transport samochodowy stanowi ponad 90 proc. całego ruchu pasażerskiego. Wypożyczalnie są dostępne dla turystów, ale często żądają pozostawienia jednego z dokumentów na czas korzystania z usług. To forma ich zabezpieczenia.

Podróż pociągiem

W kraju funkcjonuje transport kolejowy, choć trudno uznać pociągi za najszybszy sposób poruszania się. Tabor jest jednak dość komfortowy (nawet w najniższej klasie), więc podróż nie powinna sprawiać problemów. Poza zatłoczeniem w godzinach szczytu i umownością rozkładu jazdy, który czasami obowiązuje, ale zazwyczaj mija się z prawdą. Warto przejechać się pociągiem chociażby ze względu na piękne widoki po drodze.

Podróż autobusem

Sieć połączeń autobusowych jest naprawdę gęsta. Ten środek transportu jest przydatny i sprawdza się przede wszystkim na krótkich trasach i do mniejszych miejscowości, które nie są skomunikowane za pomocą np. kolei. W tym przypadku także należy uznać rozkład jazdy za umowny – bywają spore opóźnienia. Zaletą jest jednak cena – zazwyczaj bardzo niska. Narodowym przewoźnikiem jest SLTB, działa także kilku prywatnych.

Podróż samolotem

Największy port lotniczy na Sri Lance znajduje się w mieście Kolombo. Z kolei narodowym przewoźnikiem jest Sri Lankan Airlines. Dla turystów, którzy chcieliby skorzystać z samolotu na lokalnych trasach, niewiele jednak z tego wynika. Połączeń jest mało, trudno o tani bilet. Opcja nieopłacalna i problematyczna.

Inne środki transportu

Średnio przejazd taksówką wiąże się z opłatą ok. 100 zł za 100 km, więc na niektórych trasach można korzystać z tego środka transportu także przy dłuższych przejazdach. Warto przed kursem poprosić o cennik. Na najkrótszych odcinkach sprawdzają się riksze.

Atrakcje turystyczne

Największą zaletą Sri Lanki jest jej bogata flora i fauna. Warto wybrać się w okolice lasu tropikalnego Sinharaja, w którym można spotkać słonia indyjskiego, krokodyla, kobrę indyjską czy lamparta. Wycieczki takie muszą odbywać się w przystosowanych pojazdach i z doświadczonymi przewodnikami.

Warto zobaczyć także górującą nad okolicą skałę Sigirija, która mierzy 370 metrów wysokości, a na ich szczycie znaleźć można ruiny pałacu z V wieku. Turystów przyciągają również ruiny starożytnego miasta Anuradnapura czy ruiny pałacu królewskiego i świątyń dawnego miasta Polonnarcuwa.

Najbardziej rozwiniętym miastem, które tętni życiem niemal przez całą dobę, jest Kolombo. A najbardziej zatłoczonymi miejscami – piękne piaszczyste plaże.

Wyznaczanie trasy