Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Sri Lanka – zabytki i atrakcje

Zabytki
Sri Lanka może poszczycić się cennymi zabytkami, są to starożytne świątynie, architektura kolonialna i królewskie pałace. Najwięcej historycznych obiektów mieści się w stolicy kraju, Kolombo, oraz w regionie Starożytne Miasta, w centralnej części wyspy Cejlon. W Kolombo znajdziemy świątynie buddyjskie, hinduistyczne i muzułmańskie. Ponadto do atrakcji należą dziwiętnastowieczny Fort kolonialny oraz Muzeum Narodowe ze zbiorami sztuki syngaleskiej i cennymi manuskryptami.

W obrębie Starożytnych Miast takich, jak Anuradhapura i Polonnaruwa znajdują się zabytki wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W przeszłości były to rezydencje królewskie, do dziś mieszczą się tu pozostałości pałaców królewskich, a także kompleksy świątynne. Trzeba również wspomnieć o mieście Kandy ze świątynią Dalada Maligawa, gdzie znajduje się cenna buddyjska relikwia – święty ząb Buddy. W Aukanie można z kolei podziwiać wielki posąg stojącego Buddy.

Ciekawe miejsca
Na Sri Lance mieści się kilka malowniczych parków narodowych, z których najbardziej znanym jest Park Narodowy Yala. Jest to miejsce, gdzie można udać się na safari i obejrzeć unikatowe gatunki miejscowej fauny i flory. Sceneria parku ma charakter półpustynny, rosną tu kumbuki, palu i vira, a ponadto żyją tu słonie indyjskie, bawoły wodne, krokodyle czy leopardy. Znanym parkiem narodowym jest również olbrzymi Wilpattu.

Atrakcje turystyczne
Oczywiście największym powodzeniem wśród turystów cieszą się nadmorskie kąpieliska – zajmują one Wybrzeże Południowe (np. Bentota, Ambalamgoda, Galla) i Wybrzeże Wschodnie (np. Arugam, Batticaloa, Eravur). W wielu ośrodkach można skorzystać z zabiegów hinduskiej medycyny niekonwencjonalnej.

Podczas wizyty na Sri Lance warto również odwiedzić tajemniczy szczyt Sri Padda, będący przedmiotem czci chrześcijan, buddystów i wyznawców hinduizmu. Znajduje się tu bowiem utrwalony w skal odcisk ludzkiej stopy – według wierzeń ma to być ślad Adama, Siwy, Buddy lub świętego Tomasza Apostoła Indii.

Popularne miasta: