Sri Lanka - kultura i religia
Sri Lanka w sanskrycie oznacza tyle, co „olśniewający kraj” – i rzeczywiście państwo to zachwyca wspaniałą, dziką przyrodą, lokalną kulturą i oryginalną kuchnią. Sri Lanka nie jest bardzo zróżnicowana etnicznie, jednak stanowi zetknięcie kilku kultur; tereny te zamieszkują bowiem Syngalezi, Tamilowie i Maurowie.
Dominującym rysem kultury lankijskiej jest buddyzm, który wyznaje większość obywateli tego kraju. Mieszkańcy są jednak bardzo tolerancyjny dla innych religii, stąd na Sri Lance obchodzi się święta niemal wszystkich wyznań. Co więcej, obchodom towarzyszą kolorowe procesje, festyny i zabawy. Co miesiąc świętuje się dzień Poya (ku czci Buddy) – w okresie pełni księżyca. Nie wolno wówczas spożywać alkoholu.
W przeszłości tereny Sri Lanki były kolonią brytyjską, a wpływy Europy są tu do dziś bardzo silne – przejawiają się nie tylko w kolonialnej architekturze, ale również w codziennej obyczajowości. Miejscowa ludność jest otwarta na innych i gościnna.
Do niedawna rejony północne Sri Lanki były bardzo niebezpieczne, ponieważ dochodziło tam do ataków terrorystycznych na tle etnicznym.
Religia
Buddyści stanowią 70% mieszkańców Sri Lanki, 15% to hinduiści, a 8% stanowią muzułmanie.