Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Sri Lanka – regiony turystyczne, podział administracyjny

Podział administracyjny
Sri Lanka dzieli się na 9 prowincji, takie jak Prowincja Centralna, Południowa, Północna, Północno-Centralna, Północno-Zachodnia, Sabaragamuwa, Uva, Wschodnia, Zachodnia. Mniejszymi jednostkami administracyjnymi są dystrykty.

Regiony turystyczne
Na Sri Lance można wyodrębnić kilka regionów turystycznych, są to: miasto Kolombo i jego obszar metropolitalny, Wybrzeże Południowe, Wybrzeże Wschodnie, Starożytne Miasta i Płaskowyż Centralny. Kolombo to stare miasto portowe z licznymi zabytkami sakralnymi i świeckimi. W obszarze metropolitalnym znajdują się ośrodki wypoczynkowe, np. Moratuwa lub Negombo.

Wybrzeże Południowe słynie z nadmorskich kurortów, jak Bentota czy Matara. Ciekawostką jest fakt, że można w nich skorzystać z zabiegów Ayurvedy, czyli indyjskiej medycyny niekonwencjonalnej. Na Płaskowyżu Centralnym wznosi się natomiast szczyt Sri Padda (Szczyt Adama), słynący z odcisku ludzkiej stopy, który przypisuje się Adamowi, Siwie lub Buddzie. Góra stanowi obiekt kultu wyznawców kilku religii: chrześcijaństwa, buddyzmu i hinduizmu.  

Wschodnie Wybrzeże to obszar głównie wypoczynkowy. Najważniejszymi ośrodkami rekreacji są Arugam, Nilveli czy Eravir. Starożytne Miasta stanowią region zlokalizowany w centrum wyspy; szczególne walory zabytkowe posiadają Anuradhapura i Polonnaruwa. Leży tu również Kanda, dawna stolica Sri Lanki.

Popularne miasta: