Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Splitu

Informacje ogólne
Split to jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast chorwackiego wybrzeża. Malownicza metropolia leży w południowej części Dalmacji. Obecnie zamieszkuje ją ponad 170 tysięcy ludzi. Split to znany kurort wypoczynkowy, miasto bogate w antyczne zabytki, a także istotny port handlowy.

Podział administracyjny
Split pod względem administracyjnym należy do żupanii splicko-dalmatyńskiej. Miasto dzieli się na 27 dzielnic, a w skład całej aglomeracji wchodzi 8 miejscowości: Donje Sitno, Gornje Sitno, Kamen, Slatine, Split, Srinjine, Stobreč i Žrnovnica.

Środki transportu
Jeśli chodzi o komunikację publiczną w Splicie, obejmuje ona połączenia autobusowe obsługiwane przez przedsiębiorstwo Promet. Kursują tu linie miejskie oraz podmiejskie (do okolicznych miejscowości) oraz międzymiastowe. Cena jednorazowego biletu to 11 kn, bilety można nabyć w kioskach lub u kierowców autobusów. Dworzec autobusowy Sukoišanska mieści się w okolicach starówki – stąd odjeżdżają autobusy do miejscowości Trogir, Omiš, na lotnisko czy w innych kierunkach.

Po mieście można się również poruszać taksówką lub własnym samochodem. Split jest jednak w szczycie sezonu bardzo zakorkowany, trudno także znaleźć miejsce do zaparkowania. W okolicach miasta znajduje się międzynarodowe lotnisko, usytuowane 25 km od centrum.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski do Splitu można dojechać autokarem przedsiębiorstw Retman, Elabus, Eurobus-Eurolines Polska czy Roma-Bus Plus. Przejazd kosztuje w tym wypadku około 340 zł. Inna możliwością jest podróż samochodem – czas dojazdu wynosi około 16 godzin. Trasa do Splitu prowadzi przez Czechy, Austrię i Słowenię. Oczywiście można dostać się tu również samolotem. Połączenia obsługują między innymi linie Eurolot, LOT czy Lufthansa. Średnia cena przelotu waha się w granicach od 600 do 700 zł, choć w zależności od daty rezerwacji, bilet może kosztować nawet ponad 3000 zł.

Wyznaczanie trasy