Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Splicie

Podstawowe informacje
Split to znane chorwackie miasto położone nad Morzem Adriatyckim, w Dalmacji środkowej. Metropolia liczy 178 192 mieszkańców i jest drugą co do wielkości w Chorwacji (po Zagrzebiu). Split słynie ze wspaniałych krajobrazów, licznych zabytków i pysznej kuchni. Jest to miasto portowe, w którym rozwija się przemysł stoczniowy i handel. Warto również wiedzieć, że w 1990 roku odbyły się tu mistrzostwa Europy w lekkoatletyce.

Historia miasta
Dzieje miasta sięgają odległej przeszłości, kiedy to w III w. rzymski cesarz Dioklecjan zbudował tu swoją rezydencję. Pierwotnie osada koncentrowała się wokół pobliskiej Salony. W IV wieku miasto znalazło się w obrębie cesarstwa wschodniego – Bizancjum, a w VII stuleciu, kiedy Słowianie i Awarowie zburzyli Salonę, centrum przesunęło się w obręb cesarskiego pałacu, zwanego Spalatum (Mały Pałac). W XI wieku Split znalazł się w rękach Chorwacji, natomiast w kolejnych stuleciach przechodził zmienne koleje losu. Wchodził w skład Węgier, Wenecji, należał do Austro-Węgier, a po 1918 roku znalazł się w obrębie Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. W 1929 roku Split został wcielony do nowopowstałej Jugosławii, a status typowo chorwackiego miasta odzyskał w 1991 roku.

Atrakcje turystyczne
Niewątpliwie najcenniejszym zabytkiem Splitu jest pałac cesarza Dioklecjana, wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Budowlę wzniesiono na przełomie III i IV wieku. Pałac powstał na planie prostokątnego obozu wojskowego, do dnia dzisiejszego nie przetrwało jednak wiele elementów z rozległej konstrukcji.

Oprócz zespołu pałacowego w Splicie można zobaczyć gotycki kościół świętego Franciszka, inne zabytkowe świątynie pochodzące z okresu wczesnego średniowiecza oraz pozostałości akweduktu.

Split to również istotny ośrodek sportowy, znajduje się tu ogromny stadion Poljud, na którym mieści się 35 000 widzów. Ponadto w mieście nie brakuje kortów tenisowych, ścieżek rowerowych czy tras dla spacerowiczów. Szczególną atrakcję stanowi wędrówka na wzgórze Marjan. Miłośnicy wodnych sportów mają zaś świetną okazję do żeglowania.

Popularne miasta: