Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Split - zabytki i atrakcje

Zabytki
Split słynie przede wszystkim z pałacu cesarza Dioklecjana. Ta monumentalna budowla wzniesiona na przełomie III i IV w. do dziś zachwyca turystów z całego świata. Obecnie można zwiedzać jedynie jej pozostałości: Złotą Bramę, westybul, perystyl czy ruiny cesarskich komnat. Ponadto w obrębie zespołu pałacowego znajduje się mauzoleum-katedra świętego Dujama z olbrzymią romańską dzwonnicą, a także świątynia Jowisza (przekształcona w baptysterium). Warto pamiętać, że pałac znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Podczas pobytu w Splicie nie sposób nie zwiedzić również zabytkowych świątyń. Jedną z nich jest kościół świętego Franciszka. Budowla pochodzi z XV wieku, została wzniesiona w stylu gotyckim, a w jej wnętrzu znajdują się nagrobki znanych osób, np. pisarza Marka Marulicia.

Na Narodni trg można zwiedzać średniowieczno-renesansową część Splitu. Mieści się tu gotycki ratusz, w którym obecnie urządzono interesujące Muzeum Etnograficzne. Nieopodal znajduje się szesnastowieczny pałac rodziny Karepić oraz piętnastowieczny pałac Cambij.

Ciekawe miejsca
Jednym z ciekawszych miejsc w okolicach Spitu jest wzgórze Marjan. Sięga ono 178 m. n. p. m., a z jego szczytu można obserwować malowniczą panoramę miasta. Marjan spełnia także funkcję parku rekreacyjnego. Znajdują się tu korty tenisowe, plaża, ścieżki rowerowe i trasy spacerowe. Ponadto na wzgórzu można odwiedzić ogród botaniczny i zoo.

Nieopodal Splitu warto także zobaczyć twierdzę Klis. Mimo że do dziś zachowały się jedynie ruiny fortecy, wciąż można obejrzeć bramy, wieże czy kościół świętego Wita.

Atrakcje turystyczne
Do atrakcji dalmatyńskiego miasta z pewnością zaliczają się miejscowe muzea i galerie sztuki. Szczególnie warto odwiedzić Muzeum Miejskie w pałacu Papalić, gdzie mieszczą się eksponaty związane z historią Splitu. Ponadto szczególnie cenne dzieła sztuki z epoki antycznej znajdują się w Muzeum Archeologicznym. Na liście miejsc do odwiedzenia można również umieścić tutejsze Muzeum Morskie oraz Kastele Mestrović – budowlę obronną, w której znajduje się wystawa drewnianych płaskorzeźb o tematyce biblijnej. 

Popularne miasta: