Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Słowenii

Informacje ogólne i położenie

Słowenia to państwo położone w Europie Środkowej, nad Morzem Adriatyckim. Graniczy z Austrią, Chorwacją, Węgrami i Włochami. Stolicą kraju jest Lublana, inne duże miasta to Maribor, Novo Mesto, Celje i Kranj. Podzielone tradycyjnie na 5 regionów – Przymorze, Krainę (Górną, Wewnętrzną i Dolną), Karyntię, Styrię i Prekmurje. Zamieszkiwane przez ponad 2 miliony ludzi. Językiem urzędowym jest słoweński, obowiązującą walutą – euro, a dominującą religią – katolicyzm.

Podróż samochodem

Warszawę i Lublanę dzieli ok. 1000 kilometrów. Podróż odbywa się trasami europejskimi E75, E462, E461, E59 i E57 przez Czechy i Austrię. Przy sprzyjających warunkach nie powinna trwać dłużej, niż 10-11 godzin.

W Słowenii respektowane jest polskie prawo jazdy oraz ubezpieczenie. Wjeżdżając na jej terytorium należy posiadać również dowód osobisty. Obowiązkowe wyposażenie samochodu to trójkąt ostrzegawczy, apteczka i zapasowe żarówki. Światła mijania obowiązują przez całą dobę w terenie niezabudowanym. W terenie zabudowanym ograniczenie prędkości wynosi 50 km/h, poza nim – 90 km/h, na drogach ekspresowych – 100 km/h, a na autostradach – 130 km/h. Dopuszczalny limit alkoholu w organizmie to 0,5 promila.

Kraj dysponuje ok. 600 km autostrad, które krzyżują się wokół stolicy. Przejazd nimi wymaga wykupienia winietki okresowej (dostępne na stacjach benzynowych lub w polskich biurach PZM). Dodatkowo płatny jest przejazd tunelem Karawanken, łączącym Słowenię z Austrią – 7-9 euro. Większość dróg utrzymanych jest w dobrym stanie, ale należy pamiętać o tym, że jest to kraj górzysty, więc niektóre trasy są bardzo kręte i strome.

Podróż pociągiem

Narodowym przewoźnikiem kolejowym jest Slovenske Zeleznice. Przez lata transport kolejowy był nieco zaniedbany, więc pociągiem nie można dojechać do wszystkich części kraju. Obsługiwane są tylko wybrane trasy. Tabor jest zazwyczaj komfortowy (choć bywają także stare składy), ale na niektórych trasach przejazd trwa dłużej, niż np. autobusem. Najbardziej komfortowe połączenia oferowane są do i z Lublany. Pociągi regionalne prezentują się znacznie gorzej. Przejazd z Lublany do Mariboru (130 km) to wydatek 9-12 euro w drugiej klasie.

Podróż autobusem

Sieć połączeń międzymiastowych nie jest bardzo rozbudowana, ale pozwala na swobodne przemieszczanie się między największymi ośrodkami. Najwięcej autobusów kursuje z Lublany. Przejazd do Novego Mesta (70 km) trwa ok. 1 godziny i kosztuje 7-8 euro. Transport do mniejszych miejscowości obsługują raczej autobusy podmiejskie.

Podróż samolotem

Największe międzynarodowe lotnisko to Port Lotniczy w Lublanie im. Jozeta Pucnika, znajdujący się 26 km od centrum stolicy. Rocznie korzysta z niego ok. 1,4 mln pasażerów. Obsługuje loty do większości europejskich stolic, w tym Adria Airways do Warszawy. Drugie największe lotnisko to Port Lotniczy Maribor, mieszczący się 9 km od tego miasta. Obsługuje tylko pojedyncze loty do Prisztiny (Kosowo) czy Monastyru (Tunezja). Transport lotniczy wewnątrz kraju nie funkcjonuje.

Inne środki transportu

Komunikacja miejska opiera się na autobusach. Bilet jednorazowy to wydatek 0,8-1-1,2 euro. Przejazd taksówką wewnątrz miasta kosztuje zazwyczaj kilka euro. Minibusy nie są popularne. Słoweńcy chętnie pomagają autostopowiczom i jest to przysługa całkowicie bezinteresowna.

Atrakcje turystyczne

W Lublanie na uwagę zasługuje całe Stare Miasto, Pałac Biskupi, lublański zamek, park Tivoli, Muzeum Narodowe czy centrum kulturalne Metelkova. Słowenia to także górskie kurorty, Jaskinie Szkocjańskie oraz malownicze miejscowości, takie jak Skofja Leka. Dużą atrakcją są baseny termalne w Dolenjskich Toplicach oraz liczne zamki – Brezice, Bogensperk czy Podsreda.

Wyznaczanie trasy