Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia słoweńska

Kuchnia Słowenii stanowi mieszankę słowiańskiej prostoty i południowego temperamentu. Odnajdziemy tu zatem bogactwo smaków mięs, zwłaszcza wieprzowiny i jagnięciny, ale także ryb i nabiału. Słoweńcy słyną również z potraw na bazie produktów zbożowych: makaronów, pierogów czy klusek. Kraj ten posiada także wyśmienite wina i miód.

Regionalne potrawy
Słoweńcy przygotowują bardzo smaczne zupy, np. grzybową podawaną w misie chlebowej. Regionalną potrawą tego typu jest również jota – zupa na bazie ziemniaków, fasoli i kiszonej kapusty. Wśród dań głównych można wymienić savinjski želodec (faszerowany żołądek), štrukli (kluski podawane z nadzieniem orzechowym, jabłkowym lub serowym), idrijski žlikrofi (pierogi) oraz frika, czyli smażone ziemniaki z dodatkiem sera i jajka. Smakoszom szynek na pewno przypadnie do gustu kraski pršut (słona suszona szynka). Wśród ryb króluje postrv „zlatovšica” (pstrąg).

Desery
Typowym słoweńskim deserem jest potica, czyli rodzaj babki drożdżowej. Povitica to z kolei przekładane ciasto. Ponadto jada się kvasenice (drożdżówki), zlevanki (smażone rzadkie ciasto). Dużą popularnością cieszą się blejski kremni rezin (bledskie kremówki).

Napoje
Słowenia słynie z pysznego wina i piwa. Najbardziej znane gatunki pierwszego z wymienionych trunków to Cviček– (lekkie, czerwone, z Dolnej Krainy), Teran (mocne, czerwone, z Krasu) i Rebula (białe, wytrawne, ze słoweńskiego Przymorza).

Popularne miasta: