Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Słowenia - kultura i religia

Kultura
W kulturze Słowenii uwidaczniają się wpływy sąsiednich Włoch, Austrii i krajów południowosłowiańskich. Są one widoczne w kuchni, architekturze, muzyce ludowej i literaturze. Warto pamiętać, że w XX wieku kraj wchodził w skład Królestwa Jugosławii, a następnie Republiki Jugosławii, niepodległość uzyskał natomiast w 1991 roku.

Ważną część specyfiki Słowenii stanowi rodzimy folklor, przede wszystkim zaś muzyka ludowa i taniec (polka i czardasz). Jedną z najważniejszych imprez jest coroczny Festiwal Letni, odbywający się w czerwcu i w sierpniu w Lublanie i Bledzie. Ponadto do rodzimych atrakcji należy Dzień świętego Marcina, kiedy obchodzone jest święto młodego wina. Wypada ono 11 listopada, a jego celebracja trwa cały tydzień. Zabawom towarzyszy obowiązkowe spożywanie wina i gęsi z czerwoną kapustą.

Językiem urzędowym jest słoweński, ale w obrębie kraju funkcjonują również inne języki: włoski, niemiecki, węgierki, a nawet polski.  

Religia
Dominującą religią w Słowenii jest katolicyzm. Wiarę tę wyznaje ponad 80% społeczeństwa. Pozostałe wyznania stanowią prawosławie (2,4 %) i islam.

Popularne miasta: