Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Słowenii

Podstawowe informacje
Słowenia to nieduże państwo Europy Środkowej (20 256 km²) położone nad Morzem Adriatyckim. Od północnego zachodu kraj graniczy z Włochami, od północy z Austrią, od wschodu z Węgrami, od południa zaś z Chorwacją. Ukształtowanie terenu Słowenii jest w większości wyżynno-górzyste. Najwyższym pasmem górskim są Alpy Wschodnie z najwyższym szczytem Triglav (2864 m. n. p. m.). Pod względem ustroju politycznego kraj jest demokracją parlamentarną.

Ludność
Słowenię zamieszkuje obecnie 2 056 262 ludzi. Kraj jest jednolity etnicznie, Słoweńcy stanowią 83% ludności. Inne nacje zamieszkujące terytorium Słowenii to Serbowie, Chorwaci i Bośniacy.

Największe miasta
Stolicą państwa i jednocześnie największym miastem jest Lublana, w której mieszka 278 tysięcy ludzi. Na dalszych miejscach znajdują się Maribor (147 tyś. ludzi), Celje (42 tyś.), Novo Mesto (41 tyś.) oraz Kranj (37 tyś).

Transport
Państwo może się poszczycić gęstą, dobrze rozwiniętą i komfortową siecią dróg i autostrad (15 tysięcy km). Na niewielkiej powierzchni Słowenii znajduje się pięć autostrad i siedem dróg ekspresowych o łącznej długości 660 km.

Najbardziej opłacalnym środkiem podróżowania po Słowenii są pociągi obsługiwane przez Slovenske Železnice. Koszty kolei są niższe niż komunikacji autobusowej, a sieć połączeń jest gęsta i dobrze rozwinięta. Obejmuje ona połączenia z Austrią, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Węgrami i Chorwacją. Co więcej, w sezonie letnim organizowane są specjalne przejazdy trasami turystycznymi.

Słowenia posiada 3 duże międzynarodowe porty lotnicze. Największe lotnisko znajduje się w okolicach Lublany, rocznie obsługuje ponad milion pasażerów, a narodowym przewoźnikiem jest Adrian Airways. Pozostałe dwa porty zlokalizowane są w miastach Portoroż i Maribor.

Jak się dostać z Polski?
Z Polski można podróżować do Słowenii samochodem: z rejonów zachodnich i północno-zachodnich kraju przez Niemcy i Austrię, natomiast z obszarów wschodnich przez Czechy i Austrię. Inną możliwością jest przelot samolotem. Bezpośredni lot z Warszawy do stolicy Słowenii trwa godzinę i 40 minut, natomiast loty z przesiadkami w Monachium, Frankfurcie lub w Wiedniu są znacznie dłuższe i bardziej kosztowne (około 1300 zł w obie strony). Inne opcje transportu to przejazd autokarem (koszt około 500 zł) lub pociągiem. Przejazd Warszawa – Lublana odbywa się z przesiadką w Wiedniu. Można też pojechać przez austriackie miasto Villach.

Turystyka
Ośrodkiem największego ruchu turystycznego w Słowenii jest Lublana, stolica państwa. Malownicze usytuowanie miasta z panoramą rozciągającą się na pobliskie wzgórza oraz zabytkowe Stare Miasto przyciągają wielu amatorów podróżowania. Szczególnie warto tu zobaczyć Zamek Lublański czy Park Tivoli.

Obiektami godnymi odwiedzenia są również miasto Maribor, słynna alpejska miejscowość turystyczna Bled, Jaskinia Postojna oraz urocze miasteczko Piran położone nad Morzem Adriatyckim.

Popularne miasta: