Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Słowenia - podział administracyjny i regiony turystyczne

Podział administracyjny
Słowenia pod względem administracyjnym dzieli się na 12 regionów statystycznych, które z kolei podzielono na 211 gmin.

Regiony turystyczne
Główne regiony turystyczne kraju to Lublana (stolica państwa) oraz mniejsze miejscowości turystyczne, czyli Skofja Loka, Piran, Ptuj, Koper, Bled, Celje, Novo Mesto. Ponadto turyści szczególnie odwiedzają uzdrowiska Radenci, Toplice, jaskinie Skocjańskie, Postojna, Vilenica i Park Narodowy.

Zabytki
Najwięcej zabytków ma do zaoferowania Lublana. Panoramę Starego Miasta można podziwiać ze wzgórza Neboticnika, a oprócz centrum warto obejrzeć również historyczne przedmieścia: Krakovo i Trnovo. Wspaniałą starówkę posiadają również Skofja Loka, Piran i Ptuj. Dwa ostatnie miasta mogą poszczycić się tradycją sięgającą czasów starożytnego Rzymu. Oczywiście mieszczą się tu również wspaniałe gotyckie zamki i katedry, a także budowle renesansowe i barokowe.

Wśród zabytkowych miast należy wymienić także Koper, dawną stolicę starożytnej Istrii. To malownicze miasto portowe urzeka między innymi gotycko-renesansowym placem Titovtrg.

Atrakcje turystyczne
Do Słowenii wielu turystów przybywa przede wszystkim dla uroczych górskich uzdrowisk, które oferują kąpiele w basenach termalnych oraz liczne zabiegi zdrowotno-kosmetyczne, a wszystko to w przepięknej scenerii. Jednym z najbardziej popularnych uzdrowisk jest Bled, położony nad pięknym jeziorem w Alpach Julijskich. Od północno-wschodniej części miasta można podziwiać najwyższe szczyty Słowenii – Stol i Triglavu. Równie piękne są Celje ze średniowiecznym zamkiem i pałacem oraz Novo Mesto nad rzeką Krka. Ta ostatnia miejscowość wprost zachwyca swoją malowniczością: można tu przechadzać się w pobliżu młynów i zamków rozciągających się nad wodnymi kaskadami. Terme Redenci to z kolei uzdrowisko z basenami termalnymi, położone w Alpach, na skraju Kotliny Panońskiej. Dużą popularnością cieszą się również Morawskie Toplice.

Ciekawe miejsca
Do jednych z najciekawszych miejsc Słowenii należą jaskinie. Najbardziej malownicza to Jaskinia Postojna, uznawana za najsłynniejszy tego typu obiekt na świecie. Składa się na nią 27 km skalnych korytarzy, grot i galerii. Trasa dostępna dla turystów osiąga długość 5,5 km, z czego 4 przebywa się kolejką elektryczną. Główną atrakcję jaskini stanowią olbrzymie stalagmity (Brylant, Filarowa Kolumna). Do bardzo interesujących jaskiń należą także Jaskinie Skocjańskie. Odwiedzając Słowenię nie sposób pominąć również wycieczki po Parku Narodowym Triglav (z najwyższym szczytem w kraju o tej samej nazwie).

Popularne miasta: