Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Serbii

Informacje ogólne i położenie

Serbia to państwo w południowej Europie, które powstało po rozpadzie Serbii i Czarnogóry. Graniczy z Węgrami, Rumunią, Bułgarią, Macedonią, Albanią, Czarnogórą, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Kosowem (uznawanym tylko przez niektóre państwa). Zamieszkiwane przez ok. 7,1 mln ludzi, podzielone na 29 okręgów (z których 5 leży na terytorium Kosowa). Stolicą kraju jest Belgrad. Językiem urzędowym jest serbski, obowiązującą walutą – dinar serbski, a większość obywateli to wyznawcy prawosławia.

Podróż samochodem

W Serbii krzyżuje się wiele tras europejskich – E65, E70, E75, E80, E662, E761, E762, E763, E771 i E851. Warszawę i Belgrad dzieli ok. 1200 kilometrów. Podróż odbywa się kolejno trasami E67, E462, E65 i E75, przez Czechy, Słowację i Węgry.

Na terenie Serbii należy posiadać w pojeździe trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i zapasowe żarówki. Obowiązują zapięte pasy bezpieczeństwa, a włączone światła mijania za dnia wymagane są przy utrudnionej widoczności. W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 60 km/h, poza nim – 80 km/h, na drogach ekspresowych – 100 km/h, a na autostradach – 120 km/h. Dopuszczalny limit alkoholu w organizmie to 0,3 promila.

W dużych miastach postój możliwy jest w strefach płatnego parkowania. Z dodatkowymi opłatami wiąże się także przejazd autostradami (w skali kraju dróg tego typu jest ok. 600 km), które stanowią część tras europejskich E75 i E70. Stawka zależy od długości odcinka. Płatności dokonywać można gotówką lub kartą. Litr benzyny kosztuje 150-160 dinarów. Wypożyczalnie samochodów znajdują się głównie w Belgradzie.

Podróż autobusem

Najpopularniejszym środkiem transportu zorganizowanego są autobusy. Największe dworce w kraju znajdują się w Belgradzie i Niszu. Autobusem dotrzeć można do wszystkich dużych miast i większości mniejszych miejscowości. Pojazdy są zazwyczaj bardzo komfortowe, choć wiąże się to z wyższymi kosztami, niż np. w przypadku podróży pociągiem. Obowiązują rozkłady jazdy, do których przewoźnicy sumiennie się dostosowują. Autobusy są bardzo punktualne.

Podróż pociągiem

Narodowym przewoźnikiem jest Zeleznice Srbije. Sieć połączeń kolejowych obejmuje praktycznie cały kraj, choć to środek transportu sprawdzający się na trasach między największymi miastami (gdzie znajdują się dworce i przystanki kolejowe). Pociągi są tańsze od autobusów, a tabor jest zazwyczaj komfortowy. Najwięcej połączeń kursuje do i z Belgradu. Serbskie koleje honorują zniżki – także karty studenckie.

Podróż samolotem

Największe międzynarodowe lotnisko to Port Lotniczy Belgrad im. Nikola Tesli. Rocznie korzysta z niego ponad 3 miliony pasażerów. Obsługuje 50 kierunków w 30 krajach, głównie europejskich. Możliwe jest bezpośrednie połączenie LOT do Warszawy. Drugi duży port lotniczy znajduje się w Niszu. Połączenia lokalne nie są popularne.

Inne środki transportu

W Belgradzie funkcjonuje komunikacja miejska obsługiwana przez autobusy, tramwaje i trolejbusy. Autobusy dostępne są we wszystkich dużych miastach. Możliwe jest również skorzystanie z taksówek, choć warto wcześniej ustalić cenę. Serbowie chętnie wspomagają autostopowiczów.

Atrakcje turystyczne

Będąc w Belgradzie nie można pominąć uliczki Skadarlija, przy której znajdują się najbardziej klimatyczne restauracje i kawiarnie. Warto odwiedzić Muzeum lub Teatr Narodowy, celtyckie fortyfikacje Kalemegdan czy ogród zoologiczny. Charakterystycznymi punktami stolicy są również budynek parlamentu, ogromna cerkiew św. Sawy, 205-metrowa wieża telewizyjna Avala TV Tower czy Biały Pałac. Serbską przyrodę podziwiać można w parkach narodowych – Tara czy Djerdap. Inne warte odwiedzenia miasta to np. Nisz (wieża czaszek, Twierdza Nisz) czy malownicze Vrsac.

Wyznaczanie trasy