Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Serbia - kultura i religia

Kultura
Kultura Serbii jest niezwykle różnorodna, ukształtowała się ona bowiem pod wpływem spotkania prawosławnego Wschodu z katolickim Zachodem. Ponadto jest to kraj niejednolity etnicznie, w regionie Wojwodiny oprócz serbskiego do języków oficjalnych należą również węgierski, rumuński, chorwacki i słowacki.

Na kulturę Serbii składają się zamiłowanie do rodzimej muzyki, natury i historii. Ponadto ogromny wpływ na obyczajowość Serbów ma religia prawosławna. Niewątpliwe kraj ten został mocno naznaczony trudnymi dziejami, a zwłaszcza wojną na Bałkanach i wciąż żywym i nierozstrzygniętym konfliktem o Kosowo. To wszystko sprawia, że Serbowie są bardzo wrażliwi na punkcie swojej ojczyzny.

Jeśli chodzi o literaturę i sztukę, do najwybitniejszych pisarzy Serbii należą Ivo Andrić, laureat Nagrody Nobla oraz Milorad Pavić. Serbem jest również słynny reżyser Emir Kusturica, który w swoich filmach porusza tematykę Bałkanów i mentalności żyjących tu ludzi.

Religia
Ponad 90% ludności w Serbii jest wyznania chrześcijańskiego, a większość z nich (85%) to wyznawcy prawosławia. Około 3% populacji praktykuje islam. Religia ma bardzo duże znaczenie w Serbii, jest częścią narodowej kultury, a nawet państwowości. Szczególnie czci się tu postać świętego Sawy, uważanego za patrona wszystkich Serbów.

Popularne miasta: