Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia serbska

Kuchnia Serbii to mieszanka rozmaitych wpływów: krajów europejskich (zwłaszcza cesarstwa Austro-Węgier) oraz wschodnich (Turcja). Szczególną cechą kulinariów tego państwa jest zamiłowanie do zup i gulaszów. Ponadto jada się tu różne gatunki mięs oraz świeże warzywa podawane w formie sałatek. Co ciekawe, w tradycji Serbii przez długi okres nie istniały śniadania, które zaczęto przyrządzać dopiero pod wpływem mody zachodniej.

Tradycyjne potrawy
Wśród tradycyjnych dań serbskich można wyróżnić zupę przygotowywaną na bazie mięsa i warzyw, podawaną z kluskami oraz corbę, czyli zupę zagęszczaną mąką. Inne typowe potrawy to również golonka z chrzanem i sznycel karadziordzia. Z mięs największą popularnością cieszą się jagnięcina, wieprzowina i cielęcina. Często jada także gibanicę, czyli rodzaj ciasta na słodko lub z dodatkiem szpinaku czy kapusty.

Desery
Jeśli chodzi o desery, jedną z popularniejszych słodkości jest tulumba, marynowane ciasto w sosie słodowym. Inny znany deser to pita owocowa. Podobnie jak w Bośni i Hercegowinie podaje się tu baklawę (ciasto z miodem, orzechami i kawą) oraz „koh” – różnego rodzaju torty.

Napoje
Wśród napojów w Serbii króluje mocna i aromatyczna kawa oraz rakija, najczęściej na bazie śliwek. 

Popularne miasta: