Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Serbia – podział administracyjny i regiony turystyczne

Podział administracyjny
Serbia dzieli się na trzy regiony: Kosowo, Wojwodina oraz Serbia Centralna, te z kolei zostały podzielone na okręgi i gminy. W skład Kosowa wchodzi 5 okręgów, Wojwodina obejmuje 7 okręgów, natomiast Serbia Centralna 18.

Regiony turystyczne
Główne regiony ruchu turystycznego Serbii to stolica kraju, Belgrad; ponadto zaś rejony miast Nisz, Kragujevac, Novi Sad, Gamzigrad, Stari Ras, Palić oraz parki narodowe, z największym jest Djerdap w dolinie Dunaju.

Zabytki
Najwspanialsze zabytki można obejrzeć w Belgradzie. Do cudów architektury serbskiej zalicza się twierdzę Kalemegdan, której historia sięga III wieku. Są to celtyckie i rzymskie fortyfikacje, które kryją starożytne katakumby. Zabytkową częścią miasta jest również dzielnica Zemun, do niedawna osobne miasto u ujścia Sawy do Dunaju oraz ulica Skadarlija. Do znanych zabytków należy tu również zaliczyć cerkiew świętego Sawy oraz Stary Pałac dynastii Obrenowiciów.

Słynną budowlą serbską jest także średniowieczny klasztor Studenica w okolicy Kraljeva. W Gamzigradzie znajdują się z kolei ruiny rzymskiego pałacu Galeriusza z III wieku (zwany również Felix Romuliana – od imienia matki fundatora). Turyści przybywający do Serbii powinni zobaczyć tak zwaną Ósemkę Szargańską, czyli zabytkową kolej wąskotorową w regionie Zlatibor.

Ciekawe miejsca
Serbia z pewnością spodoba się miłośnikom natury, aktywnego wypoczynku i spacerów w malowniczej scenerii. Jednym z najpiękniejszych miejsc w kraju jest Kanion Uvac – rezerwat przyrody, w okolicy Nova Varos i Sjenica. Mieści się tu okazałe jezioro z niepowtarzalnymi gatunkami fauny i flory.

Na południowym brzegu Dunaju,  w północnej Serbii rozciąga się Fruška Gora, pasmo niskich gór. Jest to nie tylko malowniczy rejon ze wspaniałymi górskimi potokami spadającymi do rzeki Sawy, ale także miejsce, w którym znajdziemy 17 wspaniałych, prawosławnych klasztorów. Nic dziwnego, że Fruška Gora posiada liczne szlaki piesze, schroniska i ścieżki rowerowe.

Atrakcje turystyczne
Wiele atrakcji turystycznych czeka na nas w mieście Stari Ras, gdzie mieszczą się twierdza Gradina, cerkiew świętego Piotra i monastyr Sopoćani. Nowy Sad to natomiast perła Serbii ze wspaniałą fortecą Petrovaradin oraz ratuszem na Placu Wolności.

Serbia jest doskonałym miejscem dla miłośników spływów kajakowych i żeglugi rzecznej. Szczególne warunki do uprawiania tego typu sportów oferuje rzeka Drina. Atrakcyjnym miejscem jest również Park Narodowy Tara ze wspaniałymi lasami i rzekami.

Popularne miasta: