Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Serbii

Podstawowe informacje
Serbia to jedno z państw bałkańskich, które uzyskało pełną niepodległość w 2006 roku w wyniku rozpadu Federacji Serbii i Czarnogóry. Serbia leży w południowej części kontynentu europejskiego. Od północy sąsiaduje z Węgrami, od wschodu z Rumunią i Bułgarią, od południa z Macedonią i Albanią, od zachodu zaś z Czarnogórą, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną. W południowo-zachodniej części Serbii leży Kosowo, które od 2008 roku wykazuje silne nastroje separatystyczne i przez część państw świata jest uznawane za terytorium niezależne.

Jeśli chodzi o ukształtowanie terenu Serbii, na południu występują góry, na wschodzie dominują kotliny, środkową i północną część kraju zajmują zaś równiny. Największą rzeką przepływającą przez państwo jest Dunaj.

Ludność
Kraj obecnie zamieszkuje 7 243 007 ludzi. W Serbii ponad 82% ludności stanowią Serbowie, pozostałe nacje zamieszkujące ten kraj to natomiast Węgrzy (4%), Boszniacy (2%), Romowie (1%), a także Chorwaci, Słowacy, Czarnogórcy, Bułgarzy i Rumunii. W regionie Wojwodiny Serbowie są nieznaczną większością (65% ludności), znaczny odsetek mieszkańców to natomiast inne narodowości. W Kosowie z kolei zdecydowaną większość stanowią Albańczycy (jeśli Kosowo uznać za część Serbii – Albańczycy stanowią 19% populacji kraju).

Największe miasta
Stolicą i jednocześnie największym miastem Serbii jest Belgrad, zamieszkiwany przez ponad 1,5 miliona ludzi. Powyżej 300 tysięcy mieszkańców posiadają również Nowy Sad, Nisz, Kragujevac i Subotica. Ponad 100 tysięcy ludzi mieszka również w takich miastach, jak Kraljevo, Smederevo, Novi Pazar, Čačak, Pančevo i Zrenjanin.

Transport
Serbia jest bardzo ważnym europejskim węzłem komunikacyjnym. Biegną tu główne trasy prowadzące z Europy zachodniej i środkowej do Grecji czy Bułgarii. Serbia posiada dobrze rozwiniętą sieć dróg i autostrad, które są płatne. Przykładowo odcinek Belgrad – Sid (E70) kosztuje 3,5 euro, natomiast Belgrad – Nisz 7 euro. Ponadto drogi są dobrej jakości i można szybko przemieścić się do wybranego celu podróży.

Jeśli chodzi o kolej, Serbia może pochwalić się rozbudowaną siecią połączeń, jednak pociągi są zaniedbane, jeżdżą wolno, a na rządku dziennym są spore opóźnienia. W Belgradzie kursy kolejowe obsługuje Beovoz, w pozostałych rejonach zaś Koleje Serbskie.

W Serbii funkcjonuje transport wodny, ponieważ przepływa tu jedna z najdłuższych rzek Europy – Dunaj. Odbywa się tu zatem transport z Europy środkowej do Morza Czarnego, największy port rzeczny znajduje się w Belgradzie.

Serbia posiada trzy duże, międzynarodowe lotniska. Są to: Belgrad, Prisztina oraz Nisz. Narodowym przewoźnikiem jest Air Serbia.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski do Serbii można dojechać samochodem, podróżując przez Czechy, Słowację i Węgry. Można również pojechać koleją, np. przez Bratysławę do Budapesztu, a stamtąd do Belgradu. Najlepiej zakupić bilet interrail. Inną opcją jest przelot samolotem do Belgradu, np. z Warszawy liniami Alitalia w cenie 580 zł.

Turystyka
Serbia nie znajduje się na szczycie list najchętniej odwiedzanych państw świata, głównie ze względu na niedawny, tragiczny w skutkach konflikt w Kosowie. Jednocześnie jest to kraj mający wiele do zaoferowania pod względem turystycznym. Mieści się tu pięć parków narodowych, z których największym jest Djerdap w Dolinie Dunaju. Turyści najczęściej wybierają jednak Belgrad. Warto tu zobaczyć Plac Nikoli Pasica, dzielnicę Zemun czy Stary Pałac dynastii Obrenoviciów. Oprócz Belgradu wiele atrakcji mają do zaoferowania Nisz, Kragujevac, Novi Sad, Studenica lub Parić.

Popularne miasta: