Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Sankt Petersburga

Informacje ogólne i położenie
Petersburg, znany również jako Sankt Petersburg (dawniej Piotrogród), to rosyjskie miasto o powierzchni 1439 km kwadratowych, leżące w północno zachodniej części Rosji w Europie. Miasto zamieszkiwane jest przez ok. 5 milionów ludzi. Jest ważnym ośrodkiem politycznym, kulturowym, administracyjnym i turystycznym. Petersburg jest stolicą Północno-Zachodniego Okręgu Federalnego i obwodu leningradzkiego. Miasto zostało wydzielone przez Federację Rosyjską i stanowi jej odrębny podmiot.

Podróż samochodem
Samochód nie należy do najlepszych środków transportu w Petersburgu. Pod uwagę należy wziąć nie tylko cenę za paliwo, ale i kiepskiej jakości drogi. W europejskiej części Rosji trzeba się również liczyć z dodatkowymi opłatami za przejazd płatnymi drogami. Sporym utrudnieniem są również olbrzymie korki – zwłaszcza w okresie turystycznym trwającym od kwietnia do października. Zimą również nie brakuje turystów, jednak w tym okresie nie funkcjonuje wiele ciekawych zabytków i atrakcji. Warto wiedzieć, że na miejscu możemy wynająć samochód na 24 godziny w cenie ok. 50 dolarów.

Podróż autokarem
Z Warszawy kursują autokary bezpośrednio do Sankt Petersburga. Podróż trwa ok 25 godzin, zaś koszt to ok. 400 zł. To najtańszy środek transportu, choć nie należy do najwygodniejszych.

Podróż pociągiem
Każdego dnia kursują pociągi do Petersburga z Warszawy. Koszt za wagon sypialny II klasy wynosi ok. 600 zł, zaś podróż trwa 26 godzin. Zaletą obok wagonu sypialnego jest również bezpośredni dojazd – nie musimy martwić się o przesiadki. Jest to preferowany środek transportu, biorąc pod uwagę niską cenę oraz wygodę podróży.

Podróż samolotem
Z lotniska Warszawa-Okęcie możemy polecieć do Sankt Petersburga, a zaletą tego rozwiązania jest wygoda oraz czas przelotu – zaledwie 2 godziny. Należy jednak liczyć się z ceną (850 zł – 1600 zł w zależności od klasy podróży i okresu rezerwacji). Najtańsze bilety możemy zamówić w okresie rozpoczynającym lub kończącym sezon turystyczny. Należy pamiętać, że transfer odbywa się na lotnisko Pułkowo II. Aby dotrzeć do miasta, trzeba korzystać ze specjalnych busów, znanych jako marszrutki. Przy lotnisku znajdują się również taksówki, jednak cena za dojazd do centrum miasta może wynieść nawet powyżej 30 dolarów.

Komunikacja miejska
Najwygodniejszym środkiem transportu w Sankt Petersburgu jest metro. Znajdują się tu 4 linie, które funkcjonują w godzinach od 5:45 do 0:30. Jeśli przyjechaliśmy do miasta na kilka dni i planujemy podróże metrem, to warto od razu kupić bilet tygodniowy na 10 przejazdów, który kosztuje 115 rubli. Dla porównania – bilet jednorazowy to koszt 14 rubli.

W mieście działa prężnie rozwijająca się sieć połączeń trolejbusowych i autobusowych. Koszt biletu jednorazowego wynosi 14 rubli. Łącznie funkcjonuje 257 połączeń autobusowych i 41 trolejbusowych, które kursują zarówno na terenie miasta, jak również do pobliskich miejscowości.

W cenie od 15 rubli możemy również skorzystać z usług minibusów. Tutaj jednak nie ma określonej stałej ceny za przejazd – ta zależy od odległości i miejsca docelowego.

Atrakcje turystyczne
Do najciekawszych zabytków Sankt Petersburga zaliczyć można: Państwowe Muzeum – Ermitaż, Katedrę św. Piotra i Pawła, Państwowe Muzeum Teatru i Muzyki, Kościół Luterański św. Piotra, Kolumnę Aleksandrowską, Wyspę Jełagin.

Wyznaczanie trasy