Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Sankt Petersburgu

Historia miasta 
Sankt Petersburg ma stosunkowo niedługą historię. Najważniejsze wydarzenia datowane są od 16 maja 1703 roku, kiedy to z rozkazu cara Piotra Aleksiejewicza rozpoczęto butowę Twierdzy Pietropawłowskiej. Pomimo niewielkiej historii, Sankt Petersburg stanowi obecnie drugi obok Moskwy, największy ośrodek przemysłowy, gospodarczy i kulturowy w Rosji. Miasto powstawało przez zaledwie 9 lat, zaś najsłynniejszą budowlą był Pałac Zimowy, który powstał z rozkazu cesarzowej Katarzyny II. Warto podkreślić, że budowla wzorowana była na Wersalu. 
 
Sankt Petersburg od początku swojego istnienia stawiał na rozwój nauki i oświaty. W pierwszych latach powstały m.in. Akacemia Nauk, Instytut Górniczy, Szkoła Inżynieryjna czy Akademia Morska, co w kolejnych latach umocniło pozycję miasta. Miasto ma za sobą również dotkliwą przeszłość. W czasie II wojny światowej – od 8 września 1941 roku do 27 stycznia 1944 roku, w wyniku Blokady Leningradu zmarło około miliona mieszkańców. Obecnie Sankt Petersburg obok Moskwy cieszy się największym uznaniem wśród turystów przybywających do Rosji, ze względu na liczne zabytki i oryginalną architekturę miasta. 
 
Informacje praktyczne
W Sankt Petersburgu obowiązuje czas moskiewski, a więc czas przesunięty jest o dwie godziny do przodu w stosunku do czasu polskiego. Aby wjechać do miasta, potrzebne są aż dwie wizy – rosyjska (w cenie od 130 zł do 260 zł) i białoruska (ok. 60 zł). Aby uzyskać wizę szybciej, warto skorzystać z biur podróży, zamiast czekać w kolejce w konsulatach – trzeba się jednak liczyć z większym wydatkiem. 
 
Zwiedzając muzea, pałace czy teatry, należy mieć na uwadze, że dostępne są dwa rodzaje biletów: dla Rosjan oraz dla obcokrajowców – te drugie są droższe. Średnio należy uiścić opłatę w wysokości 160-320 rubli w przypadku biletu normalnego oraz 100-170 rubli w przypadku biletu ulgowego. Warto pamiętać, że zwiedzanie niektórych zabytków, np. Ermitażu, nie wymaga opłaty w przypadku studentów – trzeba jednak okazać legitymację, kartę ISIC lub Euro 26. 
Popularne miasta: