Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Petersburg – zabytki, atrakcje i wycieczki

Zabytki
Petersburg jest drugim co do wielkości miastem Rosji, lata świetności metropolii przypadły na okres od XVIII do początku XX wieku, kiedy była to stolica rosyjskiego imperium. Petersburg od początku swojego istnienia miał pokazywać światu europejskie oblicze Rosji – wszystko pomyślane w nim było jako świadectwo kulturowej potęgi kraju. Mieszczą się tu główne ośrodki rosyjskiej nauki, a także jedne z największych kolekcji sztuki europejskiej. Swoistą wizytówką miasta jest Ermitaż, muzeum zlokalizowane w pięciu pałacach nad Newą. Znajdziemy tu obrazy takich mistrzów, jak Leonardo da Vinci, Rubens, Rembrandt, Poussin czy Tycjan. W sumie w posiadaniu muzeum znajduje się 3 miliony eksponatów.

Pałac Zimowy to przykład pełnej przepychu, barokowej rezydencji carskiej, przed nim rozciąga się Plac Pałacowy z granitową Kolumną Aleksandrowską, a nieopodal najstarszy sobór w mieście – Sobór świętego Izaaka. We wschodniej części Nabrzeża Pałacowego mieści się Pole Marsowe i Pałac Letni Piotra Wielkiego z Ogrodem Letnim.

Ciekawe miejsca
Najbardziej okazałą ulicą Petersburga jest Newski Prospekt, ciągnący się od Budynku Admiralicji po Ławrę Aleksandra Newskiego. Wzdłuż znajduje się wiele cennych zabytków, jak np. Teatr Aleksandryjski czy Gostinyj Dwor. Na licznych wyspach metropolii również znajdziemy monumentalne historyczne budowle, np. na wyspie Zajęczej wznosi się Twierdza Pietropawłowska.

Oczywiście ogromną wartość zabytkową posiadają okazałe kompleksy carskich pałaców, przede wszystkim zaś Carskie Sioło, zlokalizowane około 25 km od Petersburga. Jest to wspaniała barokowa rezydencja z równie okazałymi ogrodami, wzniesiona przez Katarzynę I. Do czasów II wojny światowej mieściła się tu słynna Bursztynowa Komnata – prezent Fryderyka Wilhelma I dla cara Piotra I. Komnata zaginęła w czasie wojny.

Inne pałace w okolicy to Wielki Pałac w Gatczynie, Pałac w Pawłowsku i zespół pałacowo-parkowy Peterhof. Warto także odwiedzić wspaniałe muzea, jak Muzeum Rosyjskie w Pałacu Michajłowskim czy Muzeum Antropologii i Etnografii. Przy Wyspie Piotrogradzkiej zacumowany jest natomiast okręt „Aurora”, symbol rewolucji październikowej.

Wycieczki
Wycieczka do Petersburga jest kosztownym przedsięwzięciem. Biura podróży oferują możliwość spędzenia tygodnia w tym mieście za około 4000 zł. Można jednak poszukiwać promocji, zdarzają się  bowiem wyjazdy za połowę ceny. Podróż najczęściej obejmuje przelot z Warszawy do Moskwy, a następnie przejazd koleją do Petersburga. W cenę wliczone są również zakwaterowanie i śniadania.

Popularne miasta: