Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Sankt Petersburg – pogoda i klimat

W Sankt Petersburgu panuje klimat umiarkowany, ciepły i przejściowy. Pogoda zbliżona jest do występującej w Polsce. Dotyczy to zarówno średnich temperatur powietrza, jak również opadów. Nad Sankt Petersburgiem regularnie panuje układ niżowy, przez co pogoda jest często pochmurna. Najcieplejszym miesiącem w roku jest sierpień, zaś średnia temperatura w lecie wynosi +18 stopni Celsjusza. Wtedy również notuje się najwięcej opadów. Cechą wyróżniającą pogodę w Sankt Petersburgu latem jest pojawiająca się bryza znad Zatoki Fińskiej, która przynosi ulgę w trakcie upałów.

Średnia temperatura w zimie wynosi -5.6 stopni Celsjusza, natomiast najzimniejszym miesiącem jest styczeń. Dominują wtedy zimne, zachodnie i północne wiatry, a także długie noce, trwające nawet do 17 godzin. Średnia roczna suma opadów w Sankt Petersburgu wynosi 621 mm i są dwukrotnie wyższe w lecie niż w okresie zimowym. Regularny opady występują również jesienią. 

 

Popularne miasta: