Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Poznaniu

Poznań to miasto leżące nad rzeką Wartą, u ujścia Cybiny na Pojezierzu Wielkopolskim. Miasto to jest stolicą województwa wielkopolskiego. Poznań pod względem liczby ludności plasuje się na 5. miejscu, natomiast pod względem powierzchni na 7. Poznań wraz z okolicznymi gminami (Oborniki, Skoki, Szamotuły, Śrem) tworzy Metropolię Poznań. 
 
Poznań to duża aglomeracja, a przy tym centrum logistyczne, ośrodek handlowy i przemysłowy. Co roku w Poznaniu odbywają się największe i najstarsze targi - Międzynarodowe Targi Poznańskie. 
 
Poznań to także miasto nauki i kultury. W Poznaniu rzesza młodych ludzi może kształcić się i rozwijać swoje zainteresowania, gdyż w mieście działa  28 szkół wyższych, na których studiuje łącznie 128,9 tys. żaków.
 
Etymologia nazwy miasta
 
Poznań to miasto o bogatej historii. Nazwa Poznań w zlatynizowanej formie po raz pierwszy pojawiła się w kronice Thietmara juz w 970 roku, kiedy to kronikarz wspominał o biskupie poznańskim (episcopus Posnaniensis). Kolejny raz nazwa ta pojawia się w tej samej kronice pod rokiem 1005 kiedy to zostało użyte określenie „ab urbe Posnani”(z miasta Poznania). W formie zbliżonej do obecnej pojawiła się ta nazwa u Galla Anonima w słynnej Kronice polskiej, gdzie jest mowa o mieście „Poznan”. 
 
W późniejszych latach  spotykano zapis Posnania i Poznania. Poza tym istnieją zapisy z 1146 i 1244 r. w formie „in Poznan”. Nazwa Poznań najprawopodobniej pochodzi od imienia Poznan. 
 
Historia
 
Ślady pierwszych ludzi zamieszkujących tereny współczesnego Poznania datuje się na około 8900–8000 roku p.n.e. Pierwszymi mieszkańcami tych terenów byli łowcy reniferów. Z V wieku n.e pochodzą ślady ludności słowiańskiej, natomiast w VIII wieku pojawili się Polanie. Zaczątkiem obecnego Poznania był gród na Ostrowie Tumskim, który prawdopodobnie jest z tego okresu. Za czasów panowania Piastów (X w.) gród ten stał się ośrodkiem społecznym, liczącym się w kraju, tuż obok Gniezna, Giecza i Ostrowa Lednickiego. 
 
W 968 w Poznaniu swoją siedzibę miał pierwszy biskup Polski Jordan. 
 
Badacze przypuszczają, że w Poznaniu mógł mieć miejsce chrzest Polski. Podczas panowania Bolesława Chrobrego miasto to było ważnym grodem militarnym. Funkcje stołeczne Poznań pełnił do 1039 roku, kiedy to wraz z innymi miastami Wielkopolski został spalony przez Brzetysława I. Poznań swoją świetność miał za czasów rozbicia dzielnicowego, wtedy też gród na Ostrowie Tumskim był stolicą wielkopolskiej linii Piastów. Dobrym okresem dla miasta przypada na panowanie Władysława II Jagiełły. Przez Poznań przechodziły szlaki łączący Litwę z Europą. Rozwój miasta zahamował dopiero parę wieków później potop szwedzki.
 
W czasie II rozbioru Polski stał się częścią zaboru pruskiego. Poznań po 1806 był jednym z głównych miast Księstwa Warszawskiego. Po klęsce Napoleona i na mocy Kongresu Wiedeńskiego miasto stało się stolicą autonomicznego Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Pod zwierzchnictwem Prus miasto zyskało funkcje obronne, jednakaże stracił rangę-fortyfikacje uniemożliwiły procesy rozbudowy miasta, gdyż tereny wewnątrz zabudowy przeznaczone były wyłącznie do celów wojskowych. 
 
Atrakcje miasta
 
W Poznaniu można podziwiać wiele zabytków, m.in Stare Miasto, Stary Rynek z barwnymi secesyjnymi kamieniczkami oraz liczne obiekty sakralne. Od 2008 roku Poznań – historyczny zespół miasta jest pomnikiem historii. Do tego obszaru zalicza się Stare Miasto oraz obszar na północ od ul. Królowej Jadwigi i ul. Towarowej, na południe od ul. Północnej, między linią kolejową a Wartą, a także południową część Ostrowa Tumskiego, Zagórze oraz Fort Winiary (Park Cytadela). 
 
Miłośnicy sztuki i kultury z pewnością nie będą się nudzić w Poznaniu, gdyż działają tu m.in.: opera, Filharmonia Poznańska im. T. Szeligowskiego, Polski Teatr Tańca-Balet Poznański, teatry (m.in. Polski w Poznaniu, Nowy im. T. Łomnickiego, Teatr Strefa Ciszy), kina, muzea, galerie sztuki, orkiestry i zespoły folklorystyczne.
 
Osoby lubiące historię i zagadnienia związane z wojskowością zainteresują układy fortyfikacji zbudowane w XIX i na początku XX wieku, zwane Twierdzą Poznań. Jest to trzeci co do wielkości system tego typu w Europie. 
Popularne miasta: