Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Poznań - zabytki i atrakcje

Gdy planujemy wizytę w jednym z najstarszych miast w Polsce, czyli Poznaniu, warto odwiedzić kilka zabytkowych miejsc. Poznań jest uznawany za ważny ośrodek handlowy czy biznesowy, gdzie na każdym kroku natchniemy się na ślady przeszłości.
 
Zabytki
 
Odwiedzając Poznań koniecznie należy zobaczyć kolebkę polskości, czyli Ostrów Tumski, jedyną pozostałą z licznych niegdyś wysp na Warcie. To właśnie tu miała miejsce siedziba władców z czasów, gdy Polska była jeszcze krajem pogańskim. W Ostrowie Tumskim została wybudowana pierwsza w kraju katedra: bazylika archikatedralna św. Piotra i Pawła. W poznańskiej archikatedrze spoczywają pierwsi władcy Polski (Przemysław II oraz według tradycji Mieszko I i Bolesław Chrobry), według przypuszczeń badaczy była ona także miejscem chrztu Polski. Papież Jan Paweł II mówił o bazylice św. Piotra i Pawła, że „tu zaczęła się Polska”. Warta zobaczenia jest także jedna z 12 kaplic archikatedry, czyli Złota Kaplica ufundowana przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego w latach 30. XIX wieku.
 
Na Ostrowie Tumski możemy podziwiać także pałac biskupi, pochodzący z XIV i XV wieku, który jest siedzibą archidiecezji poznańskiej. Stanowi on wraz z budynkiem kurii i budynkiem dawnego probostwa katedralnego kompleks zabudowań kurii metropolitalnej.
 
Drugą dzielnicą, którą należy zobaczyć w Poznaniu jest Stare Miasto. Jego granicę wyznaczała linia murów miejskich. Gdybyśmy chcieli pieszo zwiedzić cały teren to mogą nas boleć nogi, gdyż zajmuje on powierzchnię 21 ha. Na Stare Miasto prowadzi ulica Półwiejska. Idąc nią możemy wejść do Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar. Stary Browar to nie tylko centrum handlowe z licznymi sklepami czy restauracjami, ale także galeria artystyczna. Został on uznany w 2008 r. przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych (ICSC) za „najlepsze centrum handlowe na świecie“.
 
Symbolem miasta jest wieża ratuszowa z koziołkami trykającymi się głowami. Po raz pierwszy pojawia się wzmianka o ratuszu w Poznaniu w dokumentach z 1313 roku jako Domus consulum. Budowę ratusza zakończono około 1300 r. za panowania Wacława II Czeskiego. W kolejnych wiekach rozbudowano go. W 1536 w Poznaniu wybuchł wielki pożar, który niestety także strawił ratusz. W latach 1540-1542 remontowano budynek, a w szczególności wieżę, jednakże jej stan nadal groził katastrofą. W 1550 Rada Miejska zdecydowała, iż budynek należy gruntownie przebudować. Za prace remontowe był odpowiedzialny tesyński architekt Jan Baptysta di Quadro z Lugano. Właśnie podczas tego remontu zamówiono u mistrza ślusarskiego Bartłomieja Wolfa nowy zegar, który posiadał trzy pełne tarcze i jedną pół tarczę oraz „urządzenie błazeńskie, mianowicie koziołki”. Zegar zainstalowano w 1551 r. W 1675 r. piorun uderzył w wieżę, niszcząc ją wraz z zegarem i koziołkami. Odbudowano ją w 1690 r. wznosiła się na 90 m. W kolejnych latach jeszcze niejednokrotnie zmieniano wygląd ratuszowej wieży. Podczas walk o Poznań w 1945 r. ratusz poważnie ucierpiał. Kolejną renowację przeprowadzono w latach 1945-1954, wtedy też przywrócono ratuszowi renesansowy charakter elewacji, dodając jednak na attyce wśród innych sentencji jeden cytat z Konstytucji PRL.
 
Przechadzając się uliczkami Starego Miasta musimy pamiętać, iż w czasie II wojny światowej (w lutym 1945 r.) uległo ono zniszczeniu w ok. 60%. Odbudowa zakończyła się na początku lat 60. XX w. Podczas rekonstrukcji budynków przyjęto najczęściej ich formę architektoniczną z XVI–XVIII w. Wyjątkiem są współczesne budynki sukiennic (mieszczące Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu) i arsenału (zajmowanego m.in. przez Galerię Miejską "Arsenał"). Jeśli chcemy zobaczyć bodzące się koziołki to warto być godzinie 12 w pobliżu ratusza, wtedy też usłyszymy jeden z najstarszych hejnałów miejskich. Niestety poznański ratusz, jako jeden z nielicznych tego typu obiektów na świecie, nie udostępnia swoich balkonów ani wieży widokowej turystom.
 
Na Starym Rynku znajduje się także zabytkowy budynek Wagi Miejskiej. Budynek powstał w XIII wieku i w kolejnych wiekach był odnawiany i zmieniany. Pełnił funkcję siedziby władz miasta, Urzędu Stanu Cywilnego. Obecnie jest to centrum kultury i sztuki, gdzie obywają się wystawy czy konferencje.
 
Piękną i okazałą budowlą jest Zamek Cesarski, zlokalizowany w Dzielnicy Cesarskiej, został on wzniesiony na życzenie ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II. Zgodnie z jego ustaleniami wprowadzano zmiany do projektu Franza Schwechtena. Od 2002 Zamek jest głównym miejscem prezentacji sztuki w ramach Międzynarodowego Triennale Rzeźby.
 
Ciekawe miejsca
 
Na terenie Poznania miały miejsce walki, stąd też do dnia dzisiejszego zachowało się 15 fortów wzniesionych przez Niemców w XIX wieku. Są one pozostałością systemu fortyfikacji dawnej Twierdzy Poznań. Miłośnicy wojska mogą zwiedzać trzy obiekty – Fort Va przy ul. Lechickiej, Fort III w Nowym Zoo na Malcie oraz Fort VII, gdzie znajduje się Muzeum Martyrologii Wielkopolan.
 
W Poznaniu funkcjonuje 8 teatrów, opera, liczne muzea (Muzeum Archeologiczne, Muzeum Narodowe, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Instrumentów Muzycznych), galerie (największa galeria to Galeria Miejska Arsenał), zatem każdy może wybrać odpowiednią rozrywkę dla siebie.
 
Atrakcje
 
Miłośnicy sztuki i kultury powinni tak zaplanować pobyt w Poznaniu, aby móc uczestniczyć w corocznie organizowanym, prestiżowym Malta Festival. Taniec, teatr, muzyka, odmienne, czasem nawet odlegle tradycje czy kultury to tylko część atrakcji, jakie czekają na nas podczas Malta Festival.
 
W Poznaniu także od 1921 roku są organizowane Międzynarodowe Targi Poznańskie, będące największymi targami w Europie Środkowo-Wschodniej. Obiekty targowe obejmują 16 pawilonów o najwyższym standardzie oraz 81 sal konferencyjnych. 
Popularne miasta: