Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Poznań - pogoda i klimat

Poznański klimat jest pod wpływem powietrza polarnomorskiego znad Oceanu Atlantyckiego. Miasto leży strefie klimatu umiarkowanego przejściowego. 
 
Gdy lubimy ciepło to najlepiej przyjechać w takich miesiącach jak czerwiec, lipiec i sierpień, wtedy też zdarza się, iż temperatury sięgają 30 stopni Celsjusza. Osoby lubiące długie spacery w suche dni z pewnością ucieszy fakt, iż roczne opady deszczu w stolicy Wielkopolski są niższe niż w innych częściach Polski, co daje wiele możliwości na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, niezależnie od pory roku. Na podstawie danych z lat 1971−2000 obliczono, że średnioroczna wysokość opadu atmosferycznego wynosi 634 mm. Miesiącem najbardziej deszczowym jest lipiec, gdyż wtedy średni miesięczny opad wynosi 76 mm.
 
W rejonie Poznania najczęściej występują wiatry zachodnie o prędkościach od 2 do 10 m/s.  Najzimniej jest w styczniu, gdyż najniższa miesięczna temperatura powietrza  wynosi −1,0°C dla stycznia. Najwyższa średnia miesięczna temperatura powietrza wynosi 18,2°C i była ona odnotowana w lipcu. 
 
Popularne miasta: