Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Wycieczki do Poznania

Poznań jest kolebką polskości i miastem o bogatej historii sięgającej czasów pierwszych Piastów, dlatego przyjeżdżając do Poznania z kilkudniową wizytą z pewnością nie będziemy się nudzić, bo jest wiele miejsc wartych zobaczenia.
 
Poznań możemy oglądać samodzielnie, np. z książkowym czy internetowym przewodnikiem. Jest to rozwiązanie dobre dla osób, które lubią indywidualnie ustalać sobie czas, jaki będą chciały spędzić w danym miejscu.
 
Zwiedzanie z grupą może czasem kojarzyć się ze szkolnym obowiązkiem, jednakże tak nie musi być. Gdy przewodnik opowiada w ciekawy sposób i umie wzbudzić w słuchaczach zainteresowanie  grupowe zwiedzanie będzie przyjemnością. My pragniemy zachęcić do tej formy poznawania Poznania i krótko opiszemy przykladowe trasy wycieczek, jakie są prowadzone w Poznaniu. Oferta lokalnych biur podróż jest naprawdę urozmaicona, dlatego każdy może uczestniczyć w tej dla niego najkorzystniejszej. Decydując się na zwiedzanie właśnie z przewodnikiem możemy wybrać jedną z tras tematycznych w zależności od naszych potrzeb.
 
Większość lokalnych biur podróży oferuje wycieczkę do pierwszego polskiego grodu, czyli Ostrowa Tumskiego. Zwiedzając Ostrów będzie można poznać bliżej najdawniejszą historię Polski, zobaczyć miejsce spoczynku pierwszych królów. Na trasie wycieczki znajdą się także podziemia katedry, kryjące w sobie jeszcze wiele tajemnic. Ponadto szlak będzie prowadził przez tętniący życiem Stary Rynek, gdzie można zjeść tradycyjnego rogala marcińskiego. Przewodnik z pewnością zaprowadzi także na Wzgórze Przemysła, skąd swoje rządy sprawowali władcy Wielkopolski. Pięknym miejscem była także Fara z największą wieżą w mieście, ale liczne wojny i pożary sprawiły, że starą świątynię trzeba było rozebrać, a parafia miejska została przeniesiona do barokowego kościoła pojezuickiego. Ów kościół (monumentalna fasada i wnętrze) jest uznawany za najpiękniejszą wizytówkę baroku w Poznaniu. 
 
Jeśli jesteśmy miłośnikami militarów to warto zdecydować się na wycieczkę tematyczną np. śladami fortyfikacji, które są zlokalizowane także na Ostrowie Tumskim. O sieć murów obronnych dbali zarówno pierwsi władcy, ale także w XIX wieku władcy Prus. Wtedy też Fort Winiary był jednym z największych i najnowocześniejszych fortów w Europie, gdzie wykorzystywano najnowsze zdobycze techniki. W ramach wycieczki można także zwiedzać Muzeum Uzbrojenia-Cytadelę (koszt wejścia to 6zł). 
 
W Poznaniu znajdziemy także okazałe pałace i dwory, dlatego warto udać się na wycieczkę ich śladem. W programie nie może zabraknąć fragmentu zamku Przemysła na Wzgórzu Przemysła, gdzie rezydowali Piastowie. Kolejnym miejscem jest pałac Górków. W Pałacu Górków obecnie znajduje się Muzeum Archeologiczne (wstęp 8 zł). Miłośnikom literatury nieobce będzie nazwisko Działyńskich, którzy pozostawili po sobie wielkie zbiory literatury i unikalnych eksponatów z różnych stron świata. Do nich należał także pałac w Kórniku, będący rezydencją zamiejską. Opłata za wstęp do pałacu w Kórniku wynosi 14 zł. 
 
Poznań zamieszkiwała też inna, znakomita rodzina – Raczyńscy. Ich zamiejscową rezydencję otaczał park w stylu francuskim, obecnie także możemy w nim spacerować. 
 
Wyjątkwym pałacem, który wzbudzał i wzbudza podziw jest Pałac Cesarski zbudowany na życzenie samego cesarza Wilhelma II w stylu neoromańskim. Nad budową zamku i jego projektem nadzorował osobiście monarcha. 
 
Dla miłośników napoju z pianką, czyli piwa, została skierowana oferta wycieczki po browarach i nie tylko. Kiedyś w Poznaniu istniały aż 92 browary, niewiarygodne! Dlatego tradycja piwna w tym mieście sięga wiele wieków, a najlepszymi świadkami historii będą mury Starego Browaru z XIX wieku, który obecnie jest sławny nie tylko w Polsce, ale i na świecie ze względu na wyjątkowy charakter łączący w sobie centrum handlowe i sztuki. Ponadto w programie wycieczki jest także zwiedzanie browaru Lech z degustacją trunku. Koszt samego zwiedzania wraz z degustacją to wydatek ok. 12 zł, ale mogą w nim uczestniczyć tylko osoby dorosłe. 
 
A może wycieczka śladem secesji i oglądanie kamieniczek i budowli akurat pod tym kątem? W Poznaniu takie budynki można zobaczyć na Jeżycach i Łazarzu, natomiast najbardziej znana jest kamienica z powieści Małgorzaty Musierowicz położona przy ulicy Roosevelta 5. 
 
Jeśli nie chcemy się zbytnio przemęczać, a zależy nam na zobaczeniu najważniejszych atrakcji Poznania to proponujemy wycieczkę traktem królewsko-cesarskim, ale tramawajem. Trasa przejazdu obejmuje najważniejsze miejsca, czyli Stary Rynek, Farę, kompleks pojezuicki, Pałac Działyńskich, Wzgórze Przemysła, Bazar Poznański. Podobna trasa obejmuje przejazd, ale autobusem. Koszt takiego przejazdu z przewodnikiem to ok. 500 zł. 
 
Dla osób samodzielnie zwiedzających miasto dużą oszczędnością będzie zakup Poznańskiej Karty Miejskiej, która uprawnia do korzystania ze zniżek na transport komunikacją publiczną, darmowych wstępów do obiektów kulturalnych oraz daje możliwość spróbowania tradycyjnego Rogala Marcińskiego. Karta też uprawnia do niższych cen za nocleg, dlatego warto zainteresować się wcześniej i sprawdzić, gdzie i jakie rabaty można wykorzystać. 
 
Popularne miasta: