Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Monachium

Informacje ogólne
Monachium jest stolicą Bawarii, południowego landu RFN. Miasto leży na terenie Wyżyny Bawarskiej, nad rzeką Izarą. Zamieszkuje je 1378 176 ludzi, a cała aglomeracja miejska liczy ponad 2,6 miliona mieszkańców. Monachium stanowi ważny ośrodek niemieckiej gospodarki, nauki i sportu. Mieszczą się tu takie instytucje, jak Federalny Trybunał Finansowy czy Towarzystwo Maxa Plancka.

Podział administracyjny
Pod względem administracyjnym Monachium dzieli się na dwudzieścia pięć dzielnic. Są to: Allach-Untermenzing, Altstadt-Lehel, Aubing-Lochhausen-Langwied, Au-Haidhausen, Berg am Laim, Bogenhausen, Feldmoching-Hasenbergl, Hadern, Laim, Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt, Maxvorstadt, Milbertshofen-Am Hart, Moosach, Neuhausen-Nymphenburg, Obergiesing, Pasing-Obermenzing, Ramersdorf-Perlach, Schwabing-Freimann, Schwabing-West, Schwanthalerhöhe, Sendling, Sendling-Westpark, Thalkirchen-Obersendling-Forstenried-Fürstenried-Solln, Trudering-Riem oraz Untergiesing-Harlaching.

Środki transportu
Po Monachium najlepiej poruszać się szynowymi środkami transportu. Miasto posiada sześć linii metra, szybką kolej miejską (S-Bahn) oraz tramwaje. Ponadto w obrębie komunikacji publicznej można również jeździć autobusami.

Jeśli chodzi o główne dworce – dworzec kolejowy (Mūnchen Hauptbahnhof) mieści się w centrum miasta, podobnie jak dworce autobusowe – przy Hackerbrücke 4 i Werner-Heisenberg-Allee 21 (dworzec Fröttmaning). Lotnisko im. Franza Josefa Straußa znajduje się natomiast 28 km na północny wschód od miasta.

Monachium należy do miast o dużym natężeniu ruchu, a w godzinach szczytu jest często zakorkowane. Co więcej, ze względu na ochronę środowiska, do miasta mogą wjeżdżać jedynie samochody z zieloną naklejką. W Monachium można mieć problem z zaparkowaniem, ponieważ niemal wszystkie parkingi, zwłaszcza w centrum są płatne. Opłaty pobierane są również na parkingach hotelowych, choć są one zdecydowanie niższe od tych publicznych.

Jak dotrzeć z Polski?
Do Monachium można dotrzeć autokarem, kursy odbywają się bowiem z wielu miast Polski. Inną opcją jest podróż pociągiem, jednak w tym wypadku czeka nas przesiadka w Berlinie, Pradze, Wiedniu albo w Zgorzelcu. Zdecydowanie najłatwiejsza i najszybsza droga to lot samolotem, np. liniami Lufthansa czy LOT. W tym ostatnim wypadku warto zakupić bilet Airport-City, ważny 1 dzień na wszystkie środki komunikacji miejskiej.
 

Wyznaczanie trasy