Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Monachium

Podstawowe informacje
Monachium jest stolicą jednego z południowych niemieckich landów – Bawarii. Metropolia leży nad rzeką Izarą, na Wyżynie Bawarskiej. Miasto zamieszkuje ponad milion trzysta tysięcy ludzi. Jest to najważniejszy ośrodek kulturalno-gospodarczy tej części RFN. Ponadto Monachium stanowi istotny filar europejskiej nauki. Znajduje się tu słynne Towarzystwo Maxa Plancka, z którego wywodzą się liczni nobliści w dziedzinie nauk ścisłych.

Sama nazwa miasta pochodzi od słowa „Munichen”, które oznacza tyle, co „przy mnichach”. Etymologia ta wiąże się z umiejscowieniem kolebki Monachium. Znajdowała się ona bowiem blisko klasztoru.

Historia miasta
Dzieje Monachium sięgają XII wieku, kiedy to książę Bawarii, Henryk Lew, nadał metropolii prawa miejskie. Miasto znajdowało się w sąsiedztwie opactwa benedyktyńskiego, które prowadziło ożywioną działalność handlową. W XIII wieku do Monachium sprowadził się książęcy klan  von Wittelsbach, panujący tu aż do 1918 roku. Dzięki benedyktynom i możnowładcom Monachium szybko stało się ważnym węzłem handlowym i komunikacyjnym. W XVII wieku miasto przez krótki okres było okupowane przez wojska szwedzkie. Po I wojnie światowej Monachium weszło w skład Republiki Weimarskiej. W latach 20. XX wieku prężnie rozwijał się tu ruch nazistowski kierowany przez Adolfa Hitlera. W 1923 roku naziści zorganizowali nieudany pucz monachijski, którego celem było przejęcie władzy w południowych Niemczech. W 1938 roku w stolicy Bawarii odbyła się tak zwana konferencja monachijska zatwierdzająca rozbiór Czechosłowacji. Pod koniec II wojny światowej miasto, jako jeden z głównych ośrodków nazistowskich, uległo znacznym zniszczeniom.

Krwawych epizodów nie brakuje również w najnowszej historii Monachium. W 1972 roku podczas Igrzysk Olimpijskich grupa palestyńskich terrorystów zamordowała jedenastu sportowców pochodzenia izraelskiego.

Atrakcje turystyczne
Monachium to miasto, które zachwyca wspaniałą architekturą, licznymi ośrodkami nauki i kultury, a przede wszystkim malowniczymi terenami zielonymi. W mieście znajduje się największy na świecie park (Ogród Angielski), rozciągający się wzdłuż brzegów rzeki Izary. Można tu spędzić czas w japońskiej herbaciarni lub odpocząć na plaży naturystów.

Klimat Monachium budują również liczne średniowieczne zabytki. Można tu wymienić centralny plac miasta (Marienplatz), bramy miejskie, gotyckie świątynie (np. Kościół świętego Piotra), a także rezydencja cesarza Ludwika IV Bawarskiego. Nie brakuje tu również monumentalnych obiektów pochodzących z epoki baroku czy klasycyzmu. Oczywiście warto odwiedzić pałac władców Monachium (Rezydencja), Nowy Ratusz czy liczne muzea sztuki.

Popularne miasta: