Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Monachium

Niezbędne formalności
Od maja 2011 roku podjęcie pracy w Monachium nie wymaga posiadania specjalnego pozwolenia. Jeśli natomiast przebywa się na terenie RFN dłużej niż 3 miesiące, należy zarejestrować swój pobyt w lokalnym biurze meldunkowym.

Gdzie szukać pracy
Na zatrudnienie w Monachium mogą liczyć osoby sprzątające, nianie i opiekunki ludzi w podeszłym wieku czy kierowcy. Pracę znajdą budowlańcy, malarze, ślusarze, spawacze i stolarze. Dobrze rozwija się tajże sektor gastronomii i hotelarstwa. Wolne etaty można znaleźć oczywiście w branży medycznej – istnieje tu duże zapotrzebowanie na lekarzy i pielęgniarki.

Zarobki
Jeśli chodzi o zarobki, opiekunki do dzieci, przedszkolanki, opiekunki osób starszych mogą liczyć na pensję od 1300 euro netto miesięcznie. Zarobki kucharzy i kelnerów kształtują się na poziomie 900 – 1300 euro. W wypadku prac fizycznych (przy pakowaniu produktów lub odśnieżaniu) wynagrodzenie sięga od 8 do 15 euro za godzinę. Dobrze zarabiają dyplomowane pielęgniarki, średnio 2000 – 2700 euro.

Przydatne adresy i instytucje
W poszukiwaniu pracy w Monachium z pewnością przydatne są portale internetowe z ofertami, zarówno polskie jak i niemieckie, np. www.praca-niemcy24.pl, www.jobpilot.de,  www.jobworld.de, www.jobware.de, www.berufsstart.de, www.stellenanzeigen.de www.arbeit-online.de. Ponadto źródłem informacji mogą być strony EURES. Warto również odwiedzić lokalny urząd pracy oraz sięgnąć do największego monachijskiego dziennika „Süddeutsche Zeitung”.

Popularne miasta: