Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Macedonii

Informacje ogólne i położenie

Macedonia to państwo na południu Europy, które powstało po rozpadzie Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. Położone na Półwyspie Bałkańskim i zamieszkiwane przez ok. 2 miliony ludzi. Kraj podzielony jest na 84 gminy. Językiem urzędowym jest macedoński, obowiązującą walutą – denar macedoński, a dominującą religią – prawosławie. Stolicą jest Skopje.

Podróż samochodem

Warszawę i Skopje dzieli ok. 1600 kilometrów. Najszybsza trasa łącząca nasz kraj z Półwyspem Bałkańskim prowadzi przez Czechy, Słowację, Węgry i Serbię. Przy sprzyjających warunkach i ciągłej jeździe, podróż trwa zazwyczaj 17-18 godzin.

Macedońskie drogi utrzymane są w różnym stanie technicznym. W miastach są znacznie lepsze, niż w całej reszcie kraju. Do dyspozycji kierowców są dwie autostrady, które wchodzą w skład tras europejskich E75 i E65. Są drogami płatnymi, a stawka zależy od długości odcinka. Litr benzyny kosztuje 80-85 denarów.

W pojeździe należy posiadać trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i zapasowe żarówki. Obowiązkowe są zapięte pasy bezpieczeństwa i włączone światła mijania (przez całą dobę). Na autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości do 120 km/h, na drogach szybkiego ruchu – 100 km/h, poza terenem zabudowanym – 80 km/h, a na terenie zabudowanym – 50-60 km/h. Dopuszczalny poziom alkoholu to 0,5 promila.

Podróż pociągiem

Narodowym przewoźnikiem jest Makedonski Zeleznici. Sieć kolejowa łączy praktycznie wszystkie części kraju, choć jej gęstość nie jest równomierna. Większość linii krzyżuje się wokół stolicy, Skopje. Bilety są tanie, choć nie jest to najszybszy środek transportu.

Podróż autobusem

Aby dotrzeć do większości macedońskich miejscowości, warto wybrać autobus. Sieć połączeń jest znacznie bogatsza. To wyjątkowo tani środek transportu. Jednak nie bezproblemowy – przewoźnicy nie zawsze stosują się do rozkładów jazdy. Opóźnienia są na porządku dziennym, a zdarza się także, że zaplanowany autobusów w ogóle nie przyjeżdża. Należy uzbroić się w cierpliwość.

Podróż samolotem

Największy międzynarodowy port lotniczy znajduje się 20 km od centrum Skopje. Obsługuje ok. 20 kierunków w 15 krajach – wyłącznie europejskich. Brak bezpośredniego połączenia z Polską.

Atrakcje turystyczne

W Skopje na uwagę zasługuje stara część miasta Carsija, liczne zabytkowe cerkwie i meczety czy zachowana forteca Kale. Odwiedzić warto również malownicze miasto Ochryda z cerkwiami z XI-XIV wieku oraz ruiny miast Bargala i Astibo. Macedonia to kraj pięknej przyrody, bogatej kultury i historii.

Wyznaczanie trasy