Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia macedońska

Macedonia posiada typową kuchnię bałkańską. Jej podstawę stanowią zatem różne gatunki mięs, zwłaszcza zaś baranina i jagnięcina. Ponadto jada się tu ryby słodkowodne (z Jeziora Ochrydzkiego), np. pstrągi. Częstymi dodatkami do posiłków są bułka pita i sosy przyrządzane na bazie jogurtów (np. taratura).

Tradycyjne dania
Większość tradycyjnych macedońskich dań podawana jest w formie grillowanej lub pieczonej. Szczególnie smaczna bywa grillowana wątróbka czy nafora (smażone pieczywo z serem). Macedończycy zajadają się także pljeskawicą (rodzajem burgera) i sałatką szopską. Tą ostatnią przygotowuje się z ogórków, pomidorów, cebuli, papryki, słonego sera i  dodatkiem oliwy.

W Macedonii spotkamy również musakę (mięso mielone z ziemniakami), przysmaki tureckie (np. kebab) i burek, czyli ciasto francuskie nadziewane grzybami lub mięsem.

Desery i napoje
Z deserów warto spróbować macedońskiej odmiany baklawy, czyli francuskiego ciasta z dodatkiem miodu, orzechów włoskich, bakalii i kawy. Ponadto serca turystów podbija macedońska chałwa. Oczywiście, podobnie jak na całych Bałkanach, obowiązkowo pija się tu rakiję, czyli owocową wódkę. Innym lokalnym trunkiem jest piwo Skopsko, które z pewnością zadowoli wszystkich smakoszy tego alkoholu.
 

Popularne miasta: