Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Macedonii

Podstawowe informacje
Republika Macedonii to jedno z państw bałkańskich, leżące w południowo-wschodniej części Europy. Macedonia uzyskała niepodległość po rozpadzie komunistycznej Jugosławii w 1991 roku. Do dziś kwestią sporną jest oficjalna nazwa kraju. Państwo nie ma dostępu do morza, sąsiaduje natomiast z Albanią, Serbią, Bułgarią i Grecją.

Kraj posiada w większości ukształtowanie górzysto-wyżynne. Największą rzeką przepływającą przez Macedonię jest rzeka Wardar, należąca do zlewiska Morza Egejskiego.

Ludność
Macedonię zamieszkuje obecnie 2 058 539 ludzi. Państwo nie jest jednolite etnicznie, Macedończycy stanowią 65% całej populacji. Inne narodowości zamieszkujące ten kraj to natomiast Albańczycy (25,2%), Turcy (3,9%), Romowie (2,7%) i Serbowie (1,8%).

Największe miasta
Stolicą Macedonii jest Skopje, które liczy ponad 100 000 mieszkańców. Powyżej 50 000 ludzi zamieszkuje takie metropolie, jak Bitola, Kumanowo, Prilep i Tetowo. Miastami, których populacja liczy ponad 30 000 są natomiast Sztip, Wełes, Ochryda, Gostiwar oraz Strumica.

Transport
Macedonia ma dość dobrze rozwiniętą sieć dróg, posiada bezpłatne drogi ekspresowe oraz 198 km autostrad. Przejazd na odcinku Skopje – Petrovec kosztuje np. 30 MKD. Wśród tras widokowych można wymienić drogę ze Strugi do Debaru, biegnącą wzdłuż rzeki Czarny Drin.

Dobrym pomysłem jest podróżowanie po Macedonii autobusem. Autokary jeżdżą tu bowiem często i oferują dojazd nawet do bardzo małych miejscowości. Ponadto można skorzystać z przejazdu prywatnym minibusem.

Po Macedonii można podróżować koleją, jednak państwo nie posiada rozbudowanych połączeń krajowych. Główną linią jest trakt ze stolicy do Bitoli. Ponadto tory kolejowe są w złym stanie, a pociągi poruszają się wolno.

Macedonia posiada dwa główne międzynarodowe lotniska: Skopje, które rocznie obsługuje ponad 500 000 pasażerów oraz Ochryda, odprawiające około 50 000 ludzi rocznie.

Jak dotrzeć z Polski?
Do Macedonii można dojechać własnym samochodem przez Słowację, Węgry i Serbię. Inną opcją jest podróż autokarem – z wielu polskich miast organizowane są kursy do Skopje. Przejazd kosztuje około 500 zł (w dwie strony). Z Polski można również polecieć do Macedonii samolotem liniami Alitalia za około 800 zł. Nie ma jednak bezpośrednich połączeń do tego kraju.

Turystyka
Głównymi ośrodkami koncentracji ruchu turystycznego w Macedonii są miasta Skopje, Bitola i Ochryda. W stolicy można między innymi podziwiać liczne cerkwie prawosławne, twierdzę Skopsko Kale czy kamienny średniowieczny most na rzece Wardar. Niezwykle malowniczym miejscem jest Kanion Matka nieopodal Skopje ze wspaniałymi jaskiniami oraz zabytkowymi monastyrami. Na granicy z Albanią leży z kolei piękne Jezioro Ochrydzkie, odwiedzane zarówno dla walorów przyrodniczych, jak otaczających go sakralnych zabytków.

Popularne miasta: