Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Macedonia – podział administracyjny i regiony turystyczne

Podział administracyjny
Pod względem administracyjnym Macedonia jest podzielona na 84 gminy oraz miasto wydzielone Skopje (które z kolei dzieli się na 10 mniejszych gmin).

Regiony turystyczne
Macedonia posiada osiem regionów koncentracji ruchu turystycznego. Są to regiony: Wardarski, Wschodni, Palagonijski, Połoski, Północno-wschodni, Skopijski, Południowo-wschodni oraz Południowo-zachodni.

Zabytki
Wiele cennych zabytków zobaczymy oczywiście w stolicy Macedonii, Skopje. Duży Kamienny Most o wartości historycznej przedziela miasto na dwie części. Jedna z nich ma typowo zabytkowy charakter: zobaczymy tu Targ Carski, Łaźnię Daud Paszy z XV wieku czy Meczet Mustafa Szafy. Nad przepływającą przez Skopje rzeką Warder znajdują się mury Fortu Kale. Ponadto zaś w mieście warto zwiedzić liczne cerkwie (np. świętego Spasa). W okolicy Nerazi mieści się z kolei słynna Cerkiew świętego Pantelejmona.

Ciekawe miejsca
Macedońską dumą jest również region Ochryda, na granicy z Albanią. To tu znajduje się olbrzymie, malownicze jezioro, najgłębsze ze wszystkich tego typu europejskich akwenów. Miasto posiada liczne zabytki, które śmiało można określić cudami architektury i sztuki. Najstarszą budowlą jest cerkiew świętej Zofii z IX wieku. Ponadto warto zobaczyć malownicze Stare Miasto, fortyfikacje i Muzeum Archeologiczne.

Atrakcje turystyczne
Jedną z największych macedońskich atrakcji turystycznych jest Kanion Matka. Oprócz olbrzymich jaskiń można tu podziwiać liczne średniowieczne monastyry. Co więcej, warto wybrać się do Kuklicy, zwanej „kamiennym miastem”, Parku Narodowego Mawrowo z zatopionym kościołem widocznym ponad wodami sztucznego jeziora czy Parku Narodowego Galiczica.

Popularne miasta: