Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Luksemburga

Informacje ogólne i położenie

Luksemburg to państwo w Europie Zachodniej, graniczące na południu z Francją, na wschodzie z Niemcami, a na zachodzie i północy z Belgią. Zamieszkiwane przez ok. 525 tysięcy ludzi. Stolicą kraju jest miasto Luksemburg. Podzielone jest na 3 dystrykty – Diekirch, Grevenmacher i Luksemburg, a te z kolei na 12 kantonów. Obowiązującymi językami są luksemburski, niemiecki i francuski, walutą – euro, a najliczniejszym wyznaniem – katolicyzm. Luksemburg jest monarchią konstytucyjną.

Podróż samochodem

Państwo to jest członkiem Unii Europejskiej i układu z Schengen, więc polskie prawo jazdy jest respektowane i wjeżdżając do Luksemburga nie trzeba spełniać dodatkowych formalności. Warszawę i miasto Luksemburg dzieli ok. 1300 km. Podróż odbywa się przez całe terytorium Niemiec (tamtejszymi autostradami). Przy sprzyjających warunkach nie powinna trwać dłużej, niż 11-12 godzin.

Drogi w Luksemburgu utrzymane są w bardzo dobrym stanie. Sieć autostrad jest bezpłatna. Drogi tego typu prowadzą ze stolicy kraju do Trier (Niemcy), Thionville (Francja), Arlon (Belgia) oraz luksemburskich miast Esch-sur-Alzette i Ettelbruck

Obowiązujące ograniczenia prędkości to 130 km/h na autostradach (w czasie deszczu 110 km/h), 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza nim. Dopuszczalny limit alkoholu to 0,8 promila. Kultura jazdy tamtejszych kierowców jest bardzo wysoka. W kraju działają wypożyczalnie samochodów.

Podróż autobusem

Większość połączeń autobusowych w kraju obsługuje RGTR. Przewoźnik oferuje stałe połączenia do wszystkich dużych miast i wielu mniejszych miejscowości. Dodatkowo transport zorganizowany wspomagają autobusy przewoźnika kolejowego CFL, które docierają tam, gdzie nie docierają pociągi. Pojedyncze trasy obsługują również firmy TICE i Syndicat. To komfortowy środek transportu.

Podróż pociągiem

Narodowym przewoźnikiem jest firma CFL. Luksemburska kolej łączy najważniejsze miasta, głównie od strony stolicy. Regularne połączenia odbywają się m.in. do miast Ettelbruck, Esch-sur-Alzette, Wasserbilling czy Kleinbettingen. Możliwe są także przejazdy międzynarodowe – m.in. do Belgii, Niemiec i Francji. Stolice Luksemburga i Francji łączy kolej wysokich prędkości.

Podróż samolotem

W kraju znajduje się jeden międzynarodowy port lotniczy, położony ok. 6 km od centrum miasta Luksemburg. Ze względu na brak innych pasażerskich lotnisk, połączenia lokalne nie są możliwe. To bardzo mały kraj, więc byłoby to zupełnie nieuzasadnione. Brak bezpośrednich połączeń z Polską. Loty z przesiadką oferują m.in. Swiss czy Lufthansa.

Atrakcje turystyczne

W stolicy kraju warto zobaczyć Pałac Wielkich Książat z XVI wieku, pozostałości Twierdzy Luksemburg czy katedrę Notre Dame z XVII wieku. W mieście zabytków świeckich i sakralnych jest jednak wiele. Turyści chętnie odwiedzają miejskie muzea – historii i sztuki, historii naturalnej, miasta czy sztuki nowoczesnej. Inne ciekawe miejsca w kraju to chociażby zamek Vianden z XI wieku, tamtejszy XIII-wieczny kościół Trójcy Świętej, czy malownicze obszary doliny rzek Mozeli i Ardeny.

Wyznaczanie trasy