Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia luksemburska

Kuchnia Luksemburga stanowi syntezę dań i smaków Belgii, Niemiec oraz Francji. Jej podstawę stanowią wszystkie rodzaje mięs, ziemniaki, ale także ciasto francuskie. Wśród warzyw zdecydowanie króluje tu fasola. Z niej przyrządza się tradycyjną luksemburską zupę czy podaje się ją jako dodatek do solonej wieprzowiny. Luksemburczycy nie stronią również od ryb, wśród których największym powodzeniem cieszy się pstrąg.

Regionalne potrawy
Regionalne potrawy Luksemburga to nie tylko treściwe zupy, pieczone i duszone mięsa, ale także ciasta i desery. Szczególną popularnością cieszą się tu tarty. Ponadto do regionalnych potraw należą precle (bretzle), appelklatzen (jabłka w cieście), streisel (drożdżówka z kruszonką), quetscheflued (tarta śliwkowa).

Regionalne trunki
Wśród narodowych alkoholi zdecydowanie najważniejsze miejsce zajmuje piwo. Znane luksemburskie gatunki tego trunku to: Bofferding i Battin, Diekirch i Mousel, Simon, Beierhaascht oraz Ourdaller. Ponadto w Luksemburgu często pija się wina, np. Riesling, Pinot gris, Pinot Blanc, Auxerrois, Pinot nor czy Gewürztraminer.

Popularne miasta: