Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Luksemburg - kultura i religia

Kultura
Luksemburg nie jest znany światu ze swojej literatury czy muzyki, choć posiada wielkich artystów. Prekursorem narodowej prozy tworzonej w rodzimym języku był Roger Manderscheid. Inni znani pisarze tego kraju to na przykład Nico Helminger, Guy Rewing czy Michel Rodange. Jeśli chodzi o naukę, należy pamiętać, że Luksemburg nie posiada własnego uniwersytetu, dlatego nie ma w tej dziedzinie wielu osiągnięć. Ważną rolę w tym względzie pełnią jednak Instytut Wielkoksiążęcy i państwowa biblioteka.

Kultura Luksemburga w dużej mierze stanowi syntezę elementów francuskich, belgijskich i niemieckich. Oprócz luksemburskiego, francuski i niemiecki należą do oficjalnych języków tego kraju. Wśród lokalnych tradycji dużą rolę odgrywają festiwale rodzimych potraw, święta religijne i hucznie obchodzony karnawał. Wśród ciekawszych imprez należy wymienić między innymi Festiwal Orzecha, Festiwal Wina czy Festiwal Jabłek. Najwięcej zwyczajów wiąże się jednak z chrześcijańskimi świętami, jak np. taneczna procesja ku czci świętego Williborda lub Dzień Fajerwerków (dzień po Wniebowstąpieniu).

Religia
Zdecydowana większość mieszkańców Luksemburga, bo aż ponad 91%, wyznaje katolicyzm. Pozostałe religie stanowią głównie odłamy chrześcijaństwa, takie jak protestantyzm, prawosławie i anglikanizm. Islam praktykuje w Luksemburgu jedynie 2% mieszkańców.

Popularne miasta: