Luksemburg - podział administracyjny i regiony turystyczne
Podział administracyjny
Wielkie Księstwo Luksemburga pod względem administracyjnym dzieli się na trzy dystrykty, które z kolei dzielą się na 12 kantonów. W obrębie dystryktu Diekirch wyróżnia się Clervaux, Diekirch, Redange, Vianden oraz Wiltz. Dystrykt Grevenmacher dzieli się na kantony Echternach, Grevenmacher i Remich. Natomiast dystrykt Luksmeburg składa się z takich jednostek, jak Capellen, Esch-sur-Alzette, Luksemburg i Mersch.
Regiony turystyczne
Główne regiony turystyczne Luksemburga to: stolica kraju, Echternach, dolina rzeki Mozeli oraz Ardeny. Czołowe miejsce wśród nich zajmuje miasto Luksemburg. Można tu zobaczyć liczne zabytki, muzea i kolekcje sztuki. Echternach, najstarsze miasto w kraju, jest zlokalizowane w rejonach wschodnich. Malownicza dolina rzeki Mozeli mieści się w południowo-zachodniej części kraju. Można tu podziwiać nie tylko wspaniałą przyrodę, ale także liczne zamki, winnice i małe miasteczka. Ardeny zajmują natomiast północne obszary Luksemburga. Sercem regionu jest kurort Vianden.
Zabytki
Najwspanialszymi zabytkami stolicy są Pałac Książęcy z XVI wieku oraz Katedra Notre Dame ze słynnymi barokowymi organami. Ponadto warto tu odwiedzić pozostałości dawnej fortyfikacji miasta, zwłaszcza drążone w skałach kazamaty. W Echternach można z kolei obejrzeć zabudowania pochodzące jeszcze z czasów rzymskich. Ponadto zaś perłami tego miasta są romańsko-gotycki Kościół świętego Williborda, Kościół świętego Piotra i Pawła oraz Ratusz. W Vianden turyści podziwiają natomiast wspaniały zamek, wzniesiony w IX wieku na miejscu rzymskiej wieży obserwacyjnej.
Atrakcje turystyczne
Oprócz malowniczych widoków i wspaniałych zabytków Luksemburg zachwyca przyjezdnych lokalnymi tradycjami. Wiele z nich wiąże się z katolicką obrzędowością tego kraju. Można tu wspomnieć chociażby o tańczącej procesji ku czci świętego Williborda w Echternach. Nie należy oczywiście zapominać o licznych interesujących muzeach, jak np. Muzeum Bitwy o Ardeny w Clervaux.
Wycieczki
Objazdowe wycieczki organizowane przez biura podróży najczęściej uwzględniają Luksemburg jako jeden z etapów podróży pod hasłem: „kraje Beneluxu”. Ceny takich kilkudniowych wyjazdów oscylują w granicach 1300 – 1500 zł.
Można również zwiedzać kraj na własną rękę. Najlepiej wybrać opcję dojazdu samochodem lub autokarem albo polecieć tanimi liniami lotniczymi (Ryanair z Krakowa i Wrocławia albo Wizzair z Katowic) do Charleroi (Bruksela), a stamtąd autokarem za 5 euro (Flibco) do samego Luksemburga.