Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Luksemburgu

Niezbędne formalności
Od listopada 2007 roku Polacy nie muszą posiadać specjalnego pozwolenia na zatrudnienie w Luksemburgu. Poszukiwanie pracy należy rozpocząć od uzyskania najważniejszych informacji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Migracji. Ponadto jeśli mamy zamiar podjąć pracę w tym kraju, należy uzyskać specjalne pozwolenie na pobyt, o które trzeba wystąpić już 3 dni po przekroczeniu granicy.

Gdzie szukać pracy
Należy pamiętać, że Luksemburg jest bardzo małym państwem i nie ma tu dużego zapotrzebowania na pracowników z innych krajów. Co więcej, stosunkowo duża grupę stanowią pracownicy transgraniczni, którzy dojeżdżają codziennie z pobliskich Niemiec, Francji i Holandii.

Pracę sezonową można podjąć w Luksemburgu najczęściej w sektorze gastronomii: w barach, kawiarniach, restauracjach. Ponadto zaś można szukać zatrudnienia w szeroko pojętych usługach turystycznych, np. hotelach czy sklepach. Co więcej, w okresie jesiennym (od września) w okolicy Mozeli rozpoczyna się winobranie. Warto zatem starać się o pracę właśnie w tym rejonie. W wypadku poszukiwania stałego zatrudnienia konieczna jest znajomość któregoś z trzech języków oficjalnych: luksemburskiego, niemieckiego lub francuskiego (oraz angielskiego).  Na etat mogą liczyć wysoko wykwalifikowani specjaliści, np. z branży IT.

Zarobki
Płaca minimalna w Luksemburgu wynosi aż 1800 euro. Stawka minimalna dla wykwalifikowanych pracowników z doświadczeniem to natomiast około 2400 euro. Informatycy zarabiają np. średnio 3300 euro.

Niezbędne adresy i instytucje
Największą bazą ofert pracy dysponuje ADEM (Agencja Rozwoju Zatrudnienia), czyli agenda Ministerstwa Pracy. Oferty te są umieszczane na stronie www.adem.lu. Ponadto należy odwiedzić portale internetowe poświęcone tej tematyce, takie jak www.monster.lu, www.jobsearch.lu, www.jobs.lu. Ważnym źródłem informacji jest również lokalna prasa – „L’Wort”, „Le Quotidien”, „La Voix”, „Republican Lorrain”.

Popularne miasta: