Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Luksemburgu

Podstawowe informacje
Luksemburg to niewielkie państwo położone w Europie zachodniej. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 2586 km². Przeważa tu wyżynne ukształtowanie terenu, a głównymi rzekami są Mozela i Alzette. Luksemburg graniczy z trzema państwami: od północy i zachodu z Belgią, od wschodu z Niemcami, od południa zaś z Francją.

Pod względem politycznym państwo stanowi monarchię konstytucyjną, na czele której stoi wielki książę Henryk z dynastii Burbonów. Warto zaznaczyć, że Luksemburg jest członkiem Unii Europejskiej i NATO. Obowiązują tu trzy języki urzędowe: luksemburski, niemiecki i francuski.

Ludność
Obecnie państwo to zamieszkuje 524 900 ludzi. Ten niewielki kraj nie jest jednak jednolity etnicznie, rodowici Luksemburczycy stanowią tu około 55% populacji, natomiast 16,4% to Portugalczycy, 6,6% Francuzi, a 3,4% Włosi. Pozostałe nacje Luksemburga to głównie Belgowie i Niemcy.

Największe miasta
Stolicą kraju jest Luksemburg, zamieszkiwany przez ponad 100 tysięcy ludzi. Ponad 20 tysięcy mieszkańców posiadają Esch-sur-Alzette i Differdange. Powyżej 10 tysięcy ludzi mieszka natomiast w Dudelange i Pétange.

Transport
Luksemburg jest państwem o dobrej sieci transportowej. Jeśli chodzi o kolej, znajduje się tu 271 km linii kolejowych, a przewoźnikiem państwowym jest Société Nationale des Chemis de Fer Luxembourgoeis (CFL).

Komunikacyjne centrum kraju stanowi stolica państwa, wokół której koncentruje się sieć dróg i autostrad. Całkowita długość tych pierwszych wynosi 147 km. Są to autostrady: A1, A3, A4, A6, A7 i A13. Drogi zapewniają dojazd do wszystkich zakątków kraju i posiadają bardzo dobre nawierzchnie.

W Luksemburgu znajdują się cztery międzynarodowe lotniska: Luksemburg, Medernach Noertrange i Useldange. Bez przeszkód można się tu zatem dostać drogą lotniczą. Głównymi przewoźnikami są Cargolux i Luxair.

Jak się dostać z Polski
Do Luksemburga można dojechać samochodem, poruszając się bezpłatną autostradą. Obowiązuje tu ograniczenie prędkości do 130 km/h. Innym środkiem transportu jest autokar. Bilet z Polski do Luksemburga kosztuje około 200 zł.

Jeśli chodzi o kolej, nie ma bezpośrednich połączeń z Polski. Najlepiej jechać pociągiem z Warszawy do niemieckiego Koblenz, stamtąd do Trewiru przy granicy z Luksemburgiem, a następnie do samego Luksemburga (autobusem lub pociągiem).

Niestety nie ma również bezpośrednich lotów z Polski do Luksemburga. Najczęściej wybieraną trasą lotniczą jest zatem lot do Frankfurtu nad Menem (Frankfurt Hahn Airport), a stamtąd dojazd autobusem do samego Luksemburga. Inną możliwością jest lot do Brukseli.

Turystyka
Luksemburg stanowi bardzo atrakcyjny region turystyczny zachodniej Europy. Najczęściej wybieranymi miejscami odwiedzin są stolica kraju, Vianden, dolina rzeki Mozeli oraz Ardeny.
 

Popularne miasta: