Wycieczki do Łodzi
Nawet krótki pobyt w Łodzi może być doskonałą okazją do poznania i zwiedzenia tego miasta. Łódź można zwiedzać zwracając szczególną uwagę na wybrany aspekt, np. budowle czy kulturę. Wiele biur podróży oferuje wycieczki tematyczne z przewodnikiem, które przybliżą historię i wprowadzą nas w klimat tego miasta.
Jedną z możliwości jest wyprawa pod kątem Łodzi przemysłowej z XIX wieku. Poczujemy się jak bohaterowie "Ziemi Obiecanej" Władysława Reymonta. Budynki dawnych fabryk, domy familijne robotników, pałace bogatych fabrykantów to wszystko sprawi, że odbędziemy podróż w czasie. Podczas tej wycieczki będzie można zobaczyć m.in. wielkie imperia najznakomitszych, łódzkich fabrykantów - Manufakturę należącą do I.K.Poznańskiego czy Księży Młyn, będący własnością K.G.Scheiblera. Turyści dowiedzą się także jak wyglądała praca w fabryce oraz życie codzienne pracowników wielkich fabryk, dzięki wizycie w Muzeum Fabryki. Obowiązkowym punktem będzie także spacer ul. Piotrkowską, która jest sercem i wizytówką miasta.
A może wycieczka śladem kultury żydowkiej? To właśnie Żydzi mieli wielki wpływ na kształtowanie się miasta. Przed wojną Żydzi stanowili około jednej trzeciej populacji Łodzi. W Łodzi na ul. Brackiej znajduje się największy w Europie cmentarz żydowski, który dziwnym zrządzeniem losu przetrwał wojenne zniszczenia. Z cmentarza warto udać się na stację kolejową Radogoszcz (Radegast), skąd transportowano więźniów do obozów śmierci w Chełmnie i Auschwitz. W Łodzi istaniało wielkie getto żydowskie, które było znane na świecie między innymi dzięki osobie Chaima Mordechaja Rumkowskiego, przewodniczącego Judenratu.
Zawieruchę wojenną przetrwała także jedna synagoga, która podczas okupacji służyła jako magazyn soli. Po wojnie przywrócono jej status miejsca kultu religijnego. Na trasie wycieczki może znaleźć się także pałac Poznańskiego oraz Park Ocalałych z pomnikiem Polaków Ratujących Żydów i słynną ławeczkę J. Karskiego. Punktem kończącym wycieczkę będzie wizyta w jednej z łódzkich restauracji serwujących kuchnie żydowską, gdzie przy dźwiękach muzyki spróbujemy tradycyjnych, charakterystycznych przysmaków. Koszt takiej wycieczki to ok. 55 euro.
Miłośnicy filmu i kinematografii powinni zdecydować się na wycieczkę szlakiem filmowym, bo przecież Łódź często określana jest mianem Hollyłódź i jest to tytuł w pełni zasłużony, gdyż miasto to „grało“ w około 150 filmach! - były to m.in. "Zakazane Piosenki", "Ziemia Obiecana", "Aleja Gówniarzy", "Daleko od Szosy". W Łodzi powstało pierwsze stałe kino i największa w Polsce wytwórnia filmów, a od 1948 r. działa słynna "łódzka filmówka", gdzie studiowali min. Andrzej Wajda, Roman Polański czy Krzysztof Kieślowski. Wycieczka tym szlakiem pozwoli odwiedzić jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii, które stać się może doskonałym miejscem, by obejrzeć pierwsze etiudy Romana Pogańskiego. Na trasie zwiedzania znajdzie się także Łódzka Aleja Gwiazd czy Studio Małych Form Filmowych "Se-Ma-For".
Mali i duzi turyści z pewnością spędzą miło czas tropiąc bajki na bajkowym szlaku. Podczas tej wycieczki dorośli przypomną sobie bajki z ich młodości, które powstały w łódzkim Studiu Małych Form Filmowych Se-ma-for. Podczas spaceru zobaczymy pociesznego Misia Uszatka, Małego Pingwina Pik-Poka, figlarne koty - Filemona i Bonifacego, Plastusia ze swym pamietnikiem, Piotrusia i jego wesołego pieska z bajki "Zaczarowany Ołówek" a nawet Trzy Misie. Zostaną odświeżone przygody bajkowych bohaterów, a w między czasie także pojawią się konkursy. Dzieci i dorośli z pewnością nie będą się nudzić, zakończeniem wyprawy będzie wizyta w Muzeum Bajki.
Jak widzimy Łódź ma różne oblicza i tylko od nas zależy, które chcemy poznać.