Łódź - zabytki i atrakcje
Łódź dla wielu osób może wydawać się miastem, gdzie zabytkowe budowle są ewenementem, jednakże będzie to nieprawdziwa opinia, bo choć Łódź była ośrodkiem przemysłowym to przechadzając się ulicami miasta co rusz natkniemy się na ciekawe, zabytkowe obiekty.
Zabytki
Historia Łodzi choć sięga aż XIV wieku tak naprawdę jest o wiele krótsza, gdyż dopiero zaliczenie Łodzi do grona osad fabrycznych w 1820 roku, spowodowało przemianę dotąd rolniczego miasta w ośrodek przemysłowy. Do Łodzi przybyli przedsiębiorcy i w krótkim czasie nastąpił niebywały rozwój urbanistyczny miasta i jego architektury. Właśnie budynki zamieszkiwane i zbudowane przez fabrykantów po dzień dzisiejszy budzą nasz podziw.
W Łodzi swoje fabryki miały tak wielkie rody jak: Poznańscy, Scheiblerowie, Heinzowie, Herbstowie czy Biedermannowie. Fabrykanci, aby pokazać swoją pozycje i wzbudzić zazdrość konkurencji starali się wybudować jak najpiękniejsze domy, w których mieszkali. Najważniejszym łódzkim pałacem jest Pałac Poznańskich położony przy ul. Ogrodowej. Obecnie jest on siedzibą Muzeum Historii miasta Łodzi. Przepych i bogactwo tego budynku najlepiej oddaje przydomek „łódzki Luwr”. Równie piękny, choć mniejszy jest XIX-wieczny Pałac Scheiblerów przy Piotrkowskiej wzbogacony o osiem pilastrów. W Łodzi warte zobaczenia są także inne obiekty: Pałac Karola Poznańskiego przy Gdańskiej – dziś siedziba Akademii Muzycznej, Pałac Edwarda Herbsta przy Przędzalnianej - dziś Muzeum Sztuki, Pałac Juliusza Heinzla w Łagiewnikach i inne.
Skoro mówiliśmy, iż Łódź była miastem przemysłu włókienniczego, dlatego współcześnie o historii i tradycji tego miasta najlepiej świadczą dawne fabryki. Wiele z nich zostało wyburzonych, ale nie wszystkie, bo niektóre z nikt przekształcono w nowoczesne kompleksy handlowo-rozrywkowe. Takim centrum jest Manufaktura, która mieści się w budynkach dawnych zakładów Izraela Poznańskiego. Odwiedzając Manufakturę na własne oczy możemy przekonać się, jak wielkim obiektem była oraz jak wyglądał rozkład ulic wewnątrz.
W dawnej fabryce Józefa Balle przy Sienkiewicza obecnie znajduje się siedziba redakcji gazety i łódzkiego radia. Fabryka Wyrobów Bawełnianych Braci Stolarow przy Rzgowskie częściowo została przebudowana i oddana szkole wyższej oraz kilku bankom. Przędzalnia Ferdynanda Goldnera przy Rewolucji służy szkole WSHE, a fabryka Towarów Bawełnianych Juliusza Kindermana została zmieniona w obiekt hotelowy. Jedna z bardziej znanych Biała Fabryka Ludwika Geyera przy ulicy Piotrkowskiej mieści obecnie Muzeum Włókiennictwa. Istotnym miejscem, o którym należy pamiętać są pozostałości ruin na Radogoszczu, gdyż jest to powojenne miejsce pamięci. Inne znane fabryki, albo znikły z ulic miasta, albo rozpadają się gdzieś w bocznych zakamarkach, jak zakłady Lürkensa przy Alei Kościuszki, Silbersteina, Wolmana czy wiele innych. W Łodzi uważny obserwator zauważy ponad 100 kominów po dawnych fabrykach.
Łódź to nie tylko fabryki, gdyż odwiedzając to miasto warto wejść choć na chwilę do jednego z kilku obiektów sakralnych. Na Piotrkowskiej znajduje się monumentalna Archikatedra św. Stanisława Kostki, która była wzorowana na katedrze w Ulm. Jest to najwyższy budynek w Łodzi i jeden z najwyższych kościołów w Polsce. Wart obejrzenia jest także XIX-wieczny Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny położony przy Placu Kościelnym. Nasze kroki możemy też skierować ku neoromańskiemu Kościółowi Podwyższenia Świętego Krzyża, który jesy zwieńczony charakterystyczną, przykrytą kopułą wieżą. W świątyni tej podczas II wojny światowej mogli się modlić jedynie Niemcy.
Inne ciekawe kościoły to: bazylikowy Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej, monumentalny Kościół Świętej Teresy i jedna z najpiękniejszych cerkwi Sobór św. Aleksandra Newskiego.
Atrakcje
W Łodzi przede wszystkim należy być na ulicy Piotrkowskiej, która jest sercem tego miasta. To właśnie na niej mają miejsce ważne wydarzenia kulturalne. Latem nie sposób przecisnąć pomiędzy turystami, tym bardziej, że wiele osób odpoczywa sącząc piwno w ogródkach. Piotrkowska to scena dla wielu teatrów ulicznych oraz festivali. Na Piotrkowskiej można posiedzieć na ławce obok Tuwima (pamiętajcie o potarciu nosa poety, bo to według legendy przynosi szczęście) – posąg ten jest cześcią Galerii Słynnych Łodzian, ich pomniki są zlokalizowane pomiędzy pl. Wolności a al. J. Piłsudzkiego.
Gdy będziemy chcieli powspominać dawne bajki możemy przejść się szlakiem spacerowym śladem małych pomników upamiętniających postaci z seriali dla dzieci Studia Małych Form Se-ma-for.
Odpoczynek w wodzie? W Łodzi znajduje się największy aquapark w Polsce - Fala, dlatego warto na wycieczkę do Łodzi zabrać kąpielówki czy strój kąpielowy, bo na pewno radości i zabawy będzie co nie miara.
Wspomniane obiekty to tylko kilka najważniejszych, które można zobaczyć, będąc w Łodzi. Nawet krótki pobyt w tym mieście z pewnością będzie obfitował w niezapomniane wrażenia.