Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Łódź - pogoda i klimat

 
Łódź leży w klimacie przejściowym, który jest wynikiem przenikania się strefy kontynentalnej i oceanicznej oraz wpływów Morza Bałtyckiego, gór i wyżyn na kształtowanie się klimatu. 
 
W Łodzi możemy zaobserwować wielką zmienność elementów meteorologicznych w czasie oraz małe zróżnicowanie w przestrzeni. 
 
Gdy zależy nam na ładnej, ciepłej pogodzie warto na wycieczkę do Łodzi wybrać się w letnich miesiącach: najwyższe średnie temperatury są notowane w czerwcu (21.20 C), lipcu (23.90 C) i sierpniu (23.40 C), wtedy też średnia ilość nasłonecznienia jest największa. 
 
Najchłodniejszy czas to styczeń (-3.70 C), luty (-3.40 C) oraz grudzień (-2.30 C).
 
Wybierając porę wycieczki do Łodzi tak, aby nie padało należy szczególnie uważać na lipiec, gdyż wtedy suma opadów jest najwyższa (90 mm), roczna suma opadów wynosi prawie 600 mm. 
 
 Charakter nizinny pozwala na swobodny przepływ mas powietrza. Przeważają wiatry zorientowane równoleżnikowo. Średnia prędkość wiatru w Łodzi wynosi 3,4 m/s (wg stanu na dzień 31.12.2005 r.). 
 
 Na terenie aglomeracji łódzkiej występują zjawiska i cechy klimatu typowe dla obszarów uprzemysłowionych i zurbanizowanych tj. miejska wyspa ciepła, krótkotrwałość pokrywy śnieżnej, zaburzenia cyrkulacji powietrza oraz liczne mgły.

 
Popularne miasta: