Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Dubrownika

Informacje ogólne
Dubrownik jest malowniczym chorwackim miastem położonym w południowej Dalmacji, nad Morzem Adriatyckim. Metropolię zamieszkuje obecnie nieco ponad 40 tysięcy ludzi. Miasto zachwyca wspaniałym systemem średniowiecznych fortyfikacji i zabytków pochodzących z różnych epok. Główną turystyczno-handlową ulicą Dubrownika jest Stradun, który dzieli je na część północną i południową (ciągnie się między dwiema zabytkowymi bramami: Pile i Peskarija). Warto pamiętać, że Dubrownik jest nie tylko znanym ośrodkiem koncentracji ruchu turystycznego w Chorwacji, ale także istotnym portem handlowym.

Podział administracyjny
Dubrownik pod względem administracyjnym stanowi żupanię dubrownicko-neretwiańską. Miasto dzieli się natomiast na 35 dzielnic.

Środki transportu
Dubrownik posiada międzynarodowy port lotniczy, oddalony od centrum miasta o 20 km. Znajduje się on w miejscowości Čilipi, a rocznie obsługuje ponad milion pasażerów. Przejazd do miasta z lotniska zajmuje około 25 minut. Można ten dystans pokonać własnym samochodem (biegnie tu droga krajowa nr 8 oraz europejska E65), autobusem lub taksówką.

W mieście funkcjonuje kolejka linowa, którą w kilka minut można się dostać na górę Srd, na wysokość 405 m. n. p. m. Cena przejażdżki to około 74 HRK (czyli 10 euro). Jeśli chodzi o transport publiczny, nie jest on zbyt dobrze rozwinięty ze względu na niewielkie odległości, które dzielą poszczególne ulice czy dzielnice. Działają tu linie autobusowe należące do firmy Libertas. Komunikacja obejmuje 9 linii w obrębie miasta i 17 pozamiejskich kursów (między innymi do Zagrzebia, Makaraski czy Rijeki).

Po mieście można poruszać się własnym lub wypożyczonym samochodem. Tygodniowe wynajęcie auta kosztuje około 2400 HRK (1300 zł). W sezonie trzeba się jednak liczyć z dużym natężeniem ruchu i brakiem miejsc parkingowych.

Jak dotrzeć z Polski?
Do Dubrownika najszybciej dostaniemy się drogą lotniczą. Średni czas lotu to około 2 godziny. Do Dubrownika latają linie EuroLot, Lufthansa czy Austrian Airlines (z przesiadką).

Inną opcją jest dojazd samochodem. Można wybrać drogę dłuższą, ale za to tańszą – przez Słowację i Węgry lub krótszą przez Czechy, Austrię i Słowenię. Trasa prowadzi do autostrady A1, a następnie drogą krajową nr 8.

Z innych miast wybrzeża chorwackiego można dotrzeć do Dubrownika drogą morską. Promy przewoźnika Jadrolinija kursują z Bari, Korculi, Rijeki czy Splitu. 

Wyznaczanie trasy